W Muzeum Hymnu Narodowego zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego

sobota, 10 listopada 2018 r., 13:22
fot. AL

W tysiącach szkołach w całej Polsce i placówkach polonijnych w piątek dokładnie o godzinie 11.11 zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Tym samym społeczności szkolne biły Rekord dla Niepodległej. Uczniowie I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie wraz z uczniami gminy Nowa Karczma odśpiewali Pieśń Legionów Polskich we Włoszech w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w miejscu, gdzie urodził się i spędził lata wczesnego dzieciństwa Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, Pieśni Legionów Polskich we Włoszech Rekord dla Niepodległej w jednoczesnym odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu narodowego bili uczniowie ILO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie oraz szkół w Nowej Karczmie, Lubaniu i Grabowie Kościerskim.

W wydarzeniu tym wzięli udział także m.in. wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak, wicestarosta kościerski Henryk Ossowski, burmistrz Kościerzyny Michał Majewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski oraz Pomorski Wicekurator Oświaty Małgorzata Bielang.

- Będąc to wśród was, nie mogę oprze się wrażeniu, że uczestniczymy w ważnym, historycznym wydarzeniu - wielkim jubileuszu 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Cieszę się, że możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się tą wolnością - mówiła Małgorzata Bielang.

- Mazurek Dąbrowskiego to pieśń niezwykła. Chcielibyśmy, aby każde dziecko, każdy młody człowiek i dorosły znał i śpiewał nasz hymn w odpowiednich okolicznościach, z poczuciem dumy i ze wzruszeniem. Taki jest też cel naszej akcji. Dziękuję wszystkim państwu za udział w tym wydarzeniu. To spotkanie jest bowiem wspaniałą lekcją historii - dodawała.

W całej Polsce - w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, jak również placówkach oświatowych 10 listopada o godzinie 11.11 wspólnie Mazurka Niepodległej ośpiewało ponad 4,8 mln uczniów z ponad 24 tysięcy szkół, ponad 470 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech wybrzmiał również tego dnia w placówkach polonijnych na całym świecie, gdzie hymn zaśpiewało prawie 10.000 uczniów i 600 nauczycieli.

Organizatorami akcji w Będominie było I LO im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie wspólnie z Muzeum Hymnu w Bedominie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.