Tak w Kościerskiem uczczą 100-lecie Niepodległej Polski

czwartek, 8 listopada 2018 r., 14:07

Już w niedzielę będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, powrotu naszego kraju po 123 latach na mapy Europy i świata. Specjalne uroczystości odbędą się w całej Polsce, a jak 100 lat Niepodległej uczczą w powiecie kościerskim?

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej - w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

- Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód - ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym artykule.

Warto pamiętać, że na Kaszuby wojska polskie wkroczyły dopiero ponad rok później, w styczniu 1920 roku. Setna rocznica przybycia armii generała Hallera do Kościerzyny celem wyzwolenia kościerskiej ziemi spod zaboru pruskiego przypadnie, 31 stycznia 2020 roku, a więc za kilkanaście miesięcy Kaszubi świętować będą ponownie. A jak uczczą niedzielny jubileusz 100-lecia Niepodległej Polski?

Piątek

Obchody Święta Niepodległości w Osowie
Wójt gminy Karsin, Szkoła Podstawowa w Osowie oraz Dom Kultury w Osowie zapraszają na obchody Święta Niepodległości w Osowie, które odbędą się w piątkowe przedpołudnie. Wspólne świętowanie rozpocznie się uroczystym apelem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wzięcia udziału w akademii organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców. Początek o godzinie 10.30 w Domu Kultury w Osowie. O godzinie 11.11 zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz przemarsz ulicami Osowa, który zwieńczy poczęstunek w domu kultury.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Wielkim Podlesiu
Wspólne odśpiewanie hymnu, program artystyczny w wykonaniu uczniów oraz projekcja nagrodzonego filmu "Walka Kaszubów o zachowanie polskości" zrealizowanego przez uczniów szkoły - tak przebiegać będą obchody setnej rocznicy Niepodległej Polski w Wielkim Podlesiu. Początek uroczystości o godzinie 11. w Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu.

Akademia dla Niepodległej w Liniewie
W gminie Liniewo Narodowe Święto Niepodległości uczczą już w piątek. Wówczas w Zespole Oświatowym w Liniewie odbędzie się Akademia dla Niepodległej. W programie poza oficjalną częścią przewidziano także część artystyczną przygotowaną przez młodzież Zespołu Oświatowego w Liniewie. Początek uroczystości o godzinie 11. na sali gimnastycznej szkoły.

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Dziemianach
W Dziemianach obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się już 9 listopada. W piątek o godzinie 11. przy pomniku Sophienwalde (w sali Ośrodka Kultury w Dziemianach) odbędzie się uroczysta akademia poświęcona 100-leciu Niepodległej Polski. Główne uroczystości będą miały jednak miejsce w niedzielę, a zainauguruje je msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w miejscowym kościele o godzinie 11. Na godzinę 14. Ośrodek Kultury w Dziemianach zaprasza na Biegi Niepodległościowe, z kolei o godzinie 15. odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci. Obchody zwieńczy wieczór historyczny.

Sobota

Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w Wielu
Wójt gminy Karsin oraz Dom Kultury w Wielu zapraszają na obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wielewskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainauguruje koncert pt. "Drogi do wolności" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego "HALS" W programie program poetycki oraz prezentacja zdjęć z terenu Wdzydz Tucholskich, Borska, Przytarni, Górek i Dąbrowy. Start o godzinie 18. w Domu Kultury w Wielu. W niedzielę z kolei na godz. 10. organizatorzy zapraszają na mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Mikołaja w Wielu.

Niedziela

Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Władze samorządowe Powiatu Kościerskiego serdecznie zapraszają na Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane w ramach Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Kościerskim w dniu 11 listopada br. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" oraz uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Ok. godz. 13.10 odbędzie się przemarsz korowodu ulicami miasta, do udziału w którym serdecznie zapraszamy naszych Mieszkańców. Przemarsz odbędzie się ul. Świętojańską, Józefa Wybickiego, Lubomira Szopińskiego, Wojska Polskiego, Gdańską, Dworcową pod przewodnictwem Orkiestry Dętej "Begama" z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie, do Grobu Nieznanego Żołnierza i Pomnika Chrystusa Króla, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów. Po uroczystościach przy Grobie i Pomniku, oragnizatorzy zapraszają wszystkich na godz. 14.30 do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbywać się będzie Piknik Patriotyczny z wieloma atrakcjami towarzyszącymi, takimi jak m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, strzelanie o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie, rozpoczęcie XI Rajdu Niepodległości, konkursy oraz ognisko i grochówka dla wszystkich uczestników.

Biegi Niepodległości w Dziemianach
Już w niedzielę Ośrodek Kultury w Dziemianach zaprasza na Dziemiańskie Biegi Uliczne - Biegi Niepodległości. Biegi przeprowadzone będą na trzech dystansach - 200 m (kategoria klas 0-III), 500 m (kategoria klas IV-VI) oraz 800 m (kategoria klas VII-VIII, gimnazjum oraz starsi). Zapisy odbędą się o godzinie 13.30. Na godz. 13.45 zaplanowano wspólną rozgrzewkę, a start biegów przewidziano na godz. 14.

XI Rajd Niepodległości w Kościerzynie
Rajd Niepodległości to już sztandarowa impreza, która towarzyszy kościerskim obchodom z okazji święta 11 listopada. W tym roku odbędzie się jej jedenasta edycja, a jej uczestnicy świętować będą w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już z tego względu należy się spodziewać, że odkrywaniu Kościerzyny sprzed lat, będzie towarzyszyć wiele niespodzianek. Na starcie rokrocznie staje kilkaset osób, pokonując miejskie uliczki i wykonując zadania rodzinnie, z przyjaciółmi, czy indywidualnie. Zapisy na ten wyjątkowy rajd odbędą się w niedzielę w godzinach od 14 do 15.30 w Ogródku Jordanowskim. O godzinie 14.05 pierwsze grupy udadzą się już wyznaczonym szlakiem przeszłości w Kościerzynie. Każdy zawodnik otrzyma mapę i kartę, według której będzie musiał zaliczać przygotowane zadania. Każdy kto weźmie udział w rajdzie będzie miał okazję spojrzenia na Kościerzynę z innej perspektywy, między innymi z wieży widokowej Starostwa Powiatowego. Podsumowanie XI Rajdu Niepodległości tradycyjnie tradycyjnie odbędzie się w kościerskiej sali Sokolnia. Tam też będzie miało miejsce wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych, występy muzyczne czy pokaz tresury psa policyjnego. Uczcij w wyjątkowy sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Weź udział w tym niezwykłym, pełnym przygód i emocji rajdzie.

Obchody Odzyskania przez Polskę niepodległości w Karsinie
Wójt gminy Karsin oraz Dom Kultury w Karsinie zapraszają na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zainauguruje msza święta w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w miejscowym kościele o godzinie 10. Na godz. 17. organizatorzy zapraszają do Domu Kultury w Karsinie na program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Karsinie. Po nim odbędzie się koncert w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego "HALS" z Gdyni pt. "Koncert dla Niepodległej". Chętni będą mogli także obejrzeć wystawę zdjęć z terenu Wdzydz Tucholskich, Dąbrowy, Przytarni, Borska i Górek. Z kolei w poniedziałek wójt gminy Karsin wraz z Domem Kultury w Karsinie zapraszają do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Karsinie na "100 minut na sportowo dla Niepodległej". O godzinie 16. przewidziano Test Coopera, 16.15. areobik, a 17. zumbę

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.