Kosztuje niewiele, a może uratować Ci życie!

czwartek, 8 listopada 2018 r., 12:25

Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Wdychanie go w przeciągu kilkunastu minut może prowadzić do zgonu. Mowa o tlenku węgla, cichym zabójcy, który rokrocznie zbiera swoje żniwo. Przed zgubnymi jego skutkami może uratować czujka czadu. Kosztuje niewiele, a może uratować Ci życie. Do montowania czujek zachęca straż pożarna.

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej na temat zagrożeń związanych możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

- Każdego roku statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że w sezonie jesienno-zimowym (sezon grzewczy) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych - podkreśla Państwa Straż Pożarna.

Tlenek węgla jest na tyle niebezpieczny, że człowiek za pomocą swoich zmysłów, ani smaku ani węchu, nie jest w stanie go wyczuć w powietrzu. Gdy się pojawia, tracimy przytomność bez świadomości tego, że coś złego się z nim stanie. Dlatego strażacy zachęcają do montowania czujników czadu i dymu.

Czujnik ten nie wymaga stosowania żadnej instalacji. Cały jego montaż polega na podwieszeniu go na suficie i zamontowaniu baterii. Czujnik ten w przypadku przekroczenia stężenia substancji, na którą czujnik jest nastawiony, wydaje donośny dźwięk. Jest on wstanie nawet wyrwać nas ze snu, co może uratować nam życie.

Więcej szczegółów dotyczących kampanii można znaleźć na stronie www.straz.gov.pl.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.