Przodkowo. Polskie barwy narodowe inspiracją kuchni współczesnej

środa, 7 listopada 2018 r., 11:54
fot. Longina Templin

Takie hasło przyświecało Jesiennemu Piknikowi na Kaszubach, który po raz ósmy odbył się pod egidą Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Przodkowie. Tegoroczna edycja miała rekordową ilość uczestników. Do kulinarnej rywalizacji stanęło 12 drużyn. Ich zadaniem było jak najlepiej przygotować pierś z kaczki w jabłkowej osłonie. Najwyższą notę jury otrzymali uczniowie Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Gdańsku.

W Wojewódzkim Konkursie Gastronomicznym wzięli udział uczniowie z sześciu szkół ponadgimnazjalnych, pięciu podstawówek i jednego gimnazjum. Reprezentowali oni placówki z Gdańska, Kościerzyny, Kartuz, Kowalewa, Kielna, Szemuda, Somonina, Sierakowic, Przodkowa, Czeczewa i Pomieczyna.

Wśród upichconych dań były m. in. kaczka z miodem i jabłkami, kaczka a’ la strogonow z ryżem i jabłkami, kaczka z kluskami i czerwoną kapustą i wiele innych rarytasów.

- W tym roku mamy największą ilość uczestników. Po raz pierwszy zagościły u nas szkoły z Kościerzyny i Gdańska. Jesteśmy zadowoleni, że impreza się rozrasta. Naszym celem jest wyłuskać perełki, które się znają i pasjonują kuchnią, żeby mogły spróbować swoich sił w konkursie wojewódzkim. Mają też okazję poznać szefów kuchni zaprzyjaźnionych z nami restauracji i hoteli. Po takim doświadczeniu być może zechcą się kształcić w tym kierunku - powiedziała koordynatorka całego przedsięwzięcia Ewelina Szczepkowska, szkolny doradca zawodowy ZSP w Przodkowie.

- Tematem przewodnim dzisiejszego wydarzenia jest pierś z kaczki w jabłkowej osłonie. Jeżeli szkoły zdecydują, że będzie ona w pomarańczach czy w innych owocach, to mogą tak zrobić. Chodziło nam o to, żeby były zachowane kolory biało - czerwone na talerzu - dodała.

Dwunastoosobowe jury na czele z Mariuszem Gachewiczem, szefem kuchni z Hotelu Zamek Gniew, brało pod uwagę takie kryteria jak - smak, zastosowana technika, praca uczestników, estetyka podania i zapach przygotowanego dania.

Biorąc to wszystko pod uwagę, komisja oceniająca I miejsce przyznała Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Gdańsku. Na II miejscu uplasował się Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie, a III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Przodkowie.

Trójka najlepszych zespołów otrzymała dyplomy, a upominki wręczono wszystkim uczestnikom VIII Jesiennego Pikniku na Kaszubach.

Oprócz dań głównych uczniowie przygotowywali też desery. Deser jest kropką nad "i" w karcie dań każdej restauracji - podkreślała przedstawicielka firmy Ambasador, która ufundowała nagrodę za najsmaczniejszy deser. Nagrodę zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Uczennicę pojadą na warsztaty cukiernicze pod okiem Moniki Ignaciuk do Piaseczna koło Warszawy, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności.

Pierwsze edycje odbywały się jako Jesienny Piknik na Kaszubach. Wówczas zapraszano na imprezę szkoły średnie gastronomiczne i gimnazja. Miała ona charakter kaszubskiego festynu gastronomicznego bez rywalizacji. Po latach zmieniono jego formułę. Teraz przybrał formę konkursu wojewódzkiego pod patronatem kuratorium.

- Naszym celem jest między innymi pokazanie, że sztuka kulinarna ma istotne znaczenie w codziennym życiu. Chodzi o to, aby nie jeść szybko, byle co, byle jak i na stojąco. Ponadto młodzież ma okazję porównania, mogą się sprawdzić na tle innych uczniów. Każdy z nich coś reprezentuje - stwierdził Kazimierz Klas, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Przodkowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.