Czad i ogień zbierają żniwo. Strażacy przestrzegają

środa, 7 listopada 2018 r., 11:01
fot. archiwum

Od 1 października roku wskutek zatrucia tlenkiem węgla w Polsce śmierć poniosły już cztery osoby. W powiecie kościerskim, choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, odnotowano już jeden przypadek podtrucia czadem. Strażacy radzą więc, jak uchronić się przed zgubnymi skutkami działania cichego zabójcy.

Pożary sadzy kominowej to interwencje, z którymi strażacy szczególnie spotykają się w okresie grzewczym. Wiąże się to z notorycznym zaniedbywaniem obowiązku wykonywania czyszczenia i przeglądu przewodów kominowych, który spoczywa na właścicielu obiektu. Podczas ubiegłorocznego sezonu kościerscy strażacy gasili 28 pożarów sadzy. Mimo iż tegoroczny sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, strażackie syreny już czterokrotnie wzywały ratowników do akcji w tym zakresie.

Od września 2017 do końca kwietnia 2018 roku odnotowano też pięć przypadków podtrucia tlenkiem węgla. W obecnym już jeden.

- Tlenek węgla powstaje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych oraz zasłanianie kratek wentylacyjnych. Dlatego, aby uniknąć zatrucia powinnyśmy kontrolować stan przewodów kominowych oraz nie zasłaniać kratek wentylacyjnych - przestrzega st. asp. Marek Duzowski z Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie.

- Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, który nie jest wyczuwalny przez nasze zmysły. Tego gazu nie jesteśmy w stanie zauważyć, usłyszeć, ani wyczuć. Dlatego właśnie jest potocznie nazywany "cichym zabójcą" - dodaje.

Dla własnego bezpieczeństwa warto również zaopatrzyć się w czujnik czadu i dymu.

- Urządzenia te już przy bardzo niskich stężenia, które jeszcze nam nie zagrażają, wykrywają istniejące stężenie i alarmują nas poprzez donośny sygnał dźwiękowy oraz mrugającą diodę sygnalizującą. Dzięki temu zyskujemy czas potrzebny na opuszczenie miejsca, w którym gromadzi się tlenek węgla - podkreśla st. asp. Marek Duzowski.

Strażacy rokrocznie prowadzą akcje profilaktyczne, by uświadamiać szczególnie najmłodszych, jakie zagrożenia niesie za sobą czad i ogień. Niestety nadal zdarza się, że ostrzeżenia strażaków są ignorowane, a ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi zagrożenia.

Aby uchronić się przed pożarem lub cichym zabójcą, należy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa prawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.

Pamiętaj!:

* Upewnij się, że kratki wentylacyjne są drożne
* Sprawdź, czy urządzenia gazowe działają prawidłowo
* Dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń
* Nie modyfikuj i nie naprawiaj samodzielnie instalacji elektrycznej
* Nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji, takich jak oleje, farby, benzyna
* Usuń materiały łatwopalne z okolicy kominka
* Sprawdź, czy gazowy podgrzewacz wody jest sprawny
* Sprawdzaj, czy przewody kominowe są drożne

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.