Szkolenia dla księgowych - jak utrzymywać zawsze aktualną wiedzę?

poniedziałek, 5 listopada 2018 r., 12:48
fot. nadesłane

Rozwój umiejętności w zakresie różnych zawodów jest rzeczą elementarną, wręcz konieczną. Zarówno lekarze, nauczyciele, programiści jak i przedstawiciele wielu innych profesji co jakiś czas powinni "odświeżyć" swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju programach, konferencjach, sympozjach czy udoskonalających szkoleniach. Dzięki ciągłemu rozwojowi, który należy traktować jak pewnego rodzaju proces samodoskonalenia, jest się cały czas w obiegu, a poznając najnowsze nowinki w branży jest się na bieżąco z aktualnymi mechanizmami.

Sprawa dbania o rozwój umiejętności zawodowych dotyczy również księgowych, czyli osób odpowiedzialnych za prowadzenie rachunkowości. Dlaczego księgowi powinni uczestniczyć w szkoleniach? Przede wszystkim dlatego, że ciągłej zmianie ulegają wszelkie przepisy prawne, regulujące zasady rozliczania czy to na poziomie jednoosobowej działalności czy wieloosobowej spółki. Nie byłoby możliwe wykonanie prawidłowego rozliczenia bez znajomości aktualnych zasad rozliczania. W tej kwestii bardzo ważne jest uczestnictwo w spotkaniach, na których poznaje się najnowsze przepisy prawne. Każdy księgowy musi być na bieżąco w tych sprawach, by uniknąć niepotrzebnych błędów.

Druga rzecz to kwestia poznania konkretnego systemu do rozliczania. W zasadzie wszystkie duże firmy w swoim dziale księgowym pracują na różnych programach, których znajomość jest niezbędna do wykonywania pracy. Dlatego podejmując etat księgowego w konkretnej korporacji należy zapoznać się z polityką firmy w zakresie prowadzenia rachunkowości. Często nowi pracownicy zanim rozpoczną swoją pracę muszą najpierw przejść przez etap szkoleń, na których zapoznają się z funkcjonowaniem systemu do prowadzenia księgowości. W ramach konkretnych korporacji sposób rozliczania może się znacznie różnić, dlatego przechodząc z jednej korporacji do drugiej konieczne jest odpowiednie szkolenie, które pozwoli gładko przejść w zakres nowych obowiązków.

Szkolenia dla księgowych organizują także zewnętrzne firmy szkoleniowe. Oferty takich szkoleń są skierowane do pracowników dużych firm i nie tylko. Mogą w nich brać udział także zwykli przedsiębiorcy, których nieskomplikowana względem rozliczeń działalność, nie wymaga zatrudniania księgowej. W ramach takich szkoleń można poznać szeroko dostępne narzędzia do fakturowania, generowania odpowiednich dokumentów, które trzeba składać w odpowiednich urzędach. Takie szkolenia są przydatne dla doświadczonych księgowych, a także dla laików, którzy z księgowością nigdy się nie zetknęli.

Szkolenia z obsługi programów księgowych są doskonałym sposobem na poznanie aktualnych zasad rozliczania, bez potrzeby konsultowania ich z pracownikami urzędów skarbowych. Narzędzia do księgowania są szeroko dostępne w sieci internetowej, co ułatwia wykonywanie podstawowych rozliczeń zwykłemu Kowalskiemu. Niewątpliwie dużym plusem jest niski koszt takich programów w stosunku do usług księgowych, którzy zresztą też korzystają z takich systemów. Oczywiście bardziej zawiłe i skomplikowane rozliczenia warto powierzyć osobie bardziej doświadczonej, by uniknąć błędów. Wszelkie nieprawidłowości w dokumentach nie są zbyt pożądane przez pracowników urzędów skarbowych, co często kończy się zbędnymi wezwaniami do placówki, by złożyć wyjaśnienia.

Szkolenia dla księgowych niewątpliwie są bardzo przydatne. Raz, że pomagają uaktualniać swoją wiedzę, poznawać nowe systemy do rozliczeń, co w konsekwencji rozwija umiejętności i podnosi efektywność pracy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.