Jak dbać o skórzaną tapicerkę, by służyła nam przez długi czas?

poniedziałek, 5 listopada 2018 r., 12:46
fot. nadesłane

Powlekane skórą fotele samochodowe bez wątpienia dodają pojazdowi uroku i niepowtarzalnego klimatu, ale tylko pod warunkiem, że się o nie odpowiednio zadba. Ze względu na ich delikatność bardzo łatwo je uszkodzić. Fotel jest nieustannie narażony na zużycie związane z wsiadaniem i wysiadaniem z auta, co jest zupełnie naturalną sprawą. Niestety sprawia to, że skóra jest sucha i wypłowiała. Sprawdź, jak dbać o skórzaną tapicerkę, aby przez długie lata cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem.

Co musisz wiedzieć?

Naturalna skóra, pod warunkiem że jest właściwie wyprawiona, to bardzo solidny materiał, o który trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne będzie się stosować jedynie sporadycznie, szybko stanie się twarda, popęka i zacznie się rwać. Dobra informacja jest taka, że nawet bardzo zużyte skóry samochodowe da się jeszcze uratować - są one wdzięcznym materiałem, bardziej przyjaznym niż materiały tekstylne i tworzywa sztuczne. Jeśli nie, można je pozyskać z hurtowni skór, jak https://kravczyk.com/oferta/skory-samochodowe/.

Właściciel mebli z prawdziwej skóry musi wiedzieć, że jest ona z natury porowata. Z jednej strony to duży plus, bo może wchłaniać wilgoć i oddychać, dzięki czemu siedzi się na niej przyjemnie, z drugiej jednak w porach łatwo zbiera się brud i szybko wnikają do nich niepożądane zapachy. Materiał może też bardzo łatwo się przebarwić, mając kontakt choćby z dżinsem. Dlatego trzeba o niego regularnie dbać i stosować liczne zabiegi pielęgnacyjne, które wydłużają jego żywotność.

Pielęgnacja foteli skórzanych

Aby skóra nappa, dostępna na https://kravczyk.com/skory/samochodowe/skora-nappa/ lub każda inna zachowała swą elastyczność, musi być odpowiednio nawilżona. Wysokie temperatury oraz kontakt z promieniowaniem UV pochodzącym ze światła słonecznego powodują rozsychanie i starzenie się skóry - można to porównać do skóry pokrywającej nasze ciało. Z tą różnicą, że nasz organizm samoistnie odżywia skórę i wytwarza ochronną warstwę lipidową, a skórze w samochodzie trzeba w tym pomóc. Dlatego im dłuższy czas minie od ostatniego nawilżania, tym więcej mleczka trzeba będzie w spragnioną skórę wetrzeć.

Przed nawilżeniem warto fotel oczyścić przy użyciu odkurzania i z wykorzystaniem szmatki nawilżonej wodą lub wodą z mydłem. Dopiero potem można przejść do impregnacji tapicerki kosmetykiem dedykowanym skórze, przy pomocy miękkiej szmatki z mikrofibry. Dozujemy preparat na ściereczkę i pocieramy nią aż preparat się wchłonie. Preparat należy rozprowadzać równomiernie, aby uniknąć sytuacji, w której część skóry będzie wyglądać lepiej od pozostałej.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.