Odeszli od nas w minionym roku

czwartek, 1 listopada 2018 r., 08:00

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Często jest to jedyny dzień w roku, kiedy stojąc nad grobami naszych bliskich mamy okazję zatrzymać się na chwilę, wspomnieć tych, których nie ma już z nami, zastanowić się nad sensem życia i przemijania. Warto również pamiętać o tych, którzy odeszli tak niedawno, a zasłużyli się dla naszej lokalnej społeczności.

Jerzy Landowski - sołtys Czarliny. Na czele sołectwa stał przez 25 lat. Mieszkańcy obdarzali go zaufaniem i powierzali mu mandat zaufania aż czterokrotnie. Był osobą bardzo zaangażowaną w rozwiązywanie lokalnych problemów, rzetelnie wykonywał swoje obowiązki, zawsze mając na uwadze pomoc mieszkańcom. Sprawowanie funkcji sołtysa było dla niego służbą, której wiele poświęcił. Sumienny, odpowiedzialny i życzliwy, zawsze uśmiechnięty, dbał o rozwój gminy Kościerzyna wypełniając misję, jaką otrzymał od mieszkańców.

W sercach mieszkańców, wczasowiczów, którzy mogli z nim obcować, pozostanie jako człowiek otwarty, pomocny, pozytywnie nastawiony do życia, który zawsze dzielnie walczył o dobro i piękno naszego sołectwa. W pamięci swoich mieszkańców pozostanie jako wieczny monument wzorowego człowieka, z którego należy brać przykład.

Jerzy Zawieska - od 1942 roku harcerz 121. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, zastępowy. Brał udział w konspiracji w latach 1939-1944. Jako harcerz 121. WDH brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu prasy podziemnej. W lipcu 1944 r. otrzymał przydział do Narodowej Organizacji Wojskowej Armii Krajowej - batalionu NOW-AK "Gustaw" , plutonu łączności Oddział Armia Krajowa - Grupa "Północ", zgrupowania "Róg", batalionu NOW-AK "Gustaw", 4. kompanii "Harcerska", plutonu łączników bojowych. Łącznik dowódcy kompanii Harcerskiej bat. "Gustaw".

10 sierpnia 1944 roku został w rejonie Katedry, po zaleczeniu ran powrócił do walki. Podczas niewoli niemieckiej był jeńcem Stalagu XI B Fallingbostel, następnie został osadzony w Stalagu VI J Dorsten - Numer jeniecki 140332. Po powrocie do kraju studiował na Politechnice Gdańskiej. Inżynier Budownictwa Wodnego, Dyrektor Zjednoczenia, Pracownie Konserwacji Zabytków, dyrektor odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Mieszkaniec Rotenmbarka w gminie Kościerzyna. Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska.

Edmund Lewańczyk - Twórca ludowy, kompozytor pieśni kaszubskich, gawędziarz, konferansjer i propagator kultury kaszubskiej, żukowianin. Przez 30 lat był członkiem chóru Harmonia, przez sześć lat kierownikiem Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego Bazuny, a w latach 2002-2013 kierownikiem artystycznym zespołu Redzanie. Był wielokrotnym laureatem Turnieju Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia. Za swoje osiągnięcia zdobywał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. W 2015 roku z okazji 60-lecia swojej działalności artystycznej otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Benedykt Synak - wieloletni Radny Rady Gminy Dziemiany oraz sołtys sołectwa Raduń.

Piotr Męczykowski - wieloletni Radny Rady Gminy Dziemiany oraz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dziemiany.

Pochylając się nad grobami naszych bliskich, wspomnijmy również i ich.

I jak pisał ks. Jan Twardowski, spieszmy się kochać ludzi, bo śmierć tak punktualna, że zawsze przychodzi nie w porę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.