Trwa akcja Znicz - policjanci apelują o ostrożność

środa, 31 października 2018 r., 09:13
fot. archiwum

W związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych policjanci prowadzą coroczną akcję Znicz. Kierowcy mogą spodziewać się kontroli prędkości i trzeźwości. Mundurowi zwracać będą uwagę także na stan techniczny samochodów i sposób przewożenia dzieci, a także czy kierowca i jego pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Przed nami Wszystkich Świętych, a więc dzień kiedy odwiedzamy groby naszych najbliższych. W związku z tym zarówno na drogach, jak i w szczególności w rejonie nekropolii panuje wzmożony ruch. O bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, jak i niechronionych uczestników ruchu dbać będą funkcjonariusze policji.

Aby czas zadumy, refleksji i wspomnień nie zakończył się jednak tragicznym wydarzeniem na drodze, kierowcy powinni pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy też o konieczności zachowania odpowiedniego odstępu między samochodami. Policjanci nie będą pobłażać tym, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Kierowcom przypominany także, iż w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy więc jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy po zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili - podkreśla asp. Piotr Kwidziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Funkcjonariusze apelują także do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku z pobocza.

- Pamiętajmy, że przepisy wskazują na obowiązkowy element odblaskowy używany przez pieszego czy rowerzystę poza terenem zabudowanym po zmroku, to każdy z niechronionych uczestnik ruchu drogowego, nawet w mieście czy innej mniejszej miejscowości, także powinien go mieć by być widocznym na drodze. To rozsądna konieczność. Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży - podkreśla asp. Kwidziński.

- W miarę możliwości warto skorzystać ze środków komunikacji publicznej. Autobusy dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować - dodaje.

O tym musisz pamiętać:

* Nie jedź samochodem "na pamięć". W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, często są wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Zwracaj uwagę na znaki drogowe. Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych!

* Samochód parkuj zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Dbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

* Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

* Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.