Stara Kiszewa. Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

poniedziałek, 29 października 2018 r., 13:20
fot. AL

Msza święta, przemarsz ulicami miejscowości, posadzenie Dębu Niepodległości oraz uroczysta akademia - tak w Starej Kiszewie w poniedziałek świętowano gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gmina Stara Kiszewa postanowiła uczcić święto Niepodległości nieco wcześniej niż wskazuje na to data w kalendarzu. Uroczyste, gminne święto jubileuszu 100-lecia powrotu Polski na mapę Europy i świata odbyło się już w poniedziałek. Zainaugurowała go msza święta, po której jej uczestnicy przemaszerowali pod gminną halę sportową, gdzie w niebo pofrunęły balony w biało-czerwonych barwach oraz posadzono Dąb Niepodległości.

- Gmina Stara Kiszewa jest ostatnią gminą w powiecie kościerskim, w którym sadzimy dąb. Jest on symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także naszej kościerskiej samorządności - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

Dalsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej.

- Spotykamy się dzisiaj na akademii z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności. 11 listopada dla nas Polaków, jest bardzo ważnym dniem. Jest dla nas symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność i symbolem zwycięstwa. 1918 roku po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapy Europy. Przez te 123 lata kolejne pokolenia naszych przodków z nadzieją i wytęsknieniem wyczekiwały wolności. Prześladowani Polacy skazani na tułaczkę nie stracili ducha. Wierzyli, że Polska odzyska niepodległość, gdyż wiedzieli, że Ojczyzna zaczyna się w sercach, że naród przetrwa, bo nigdy nie stracił wiary i poczucia własnej tożsamości, czyli tego wszystkiego, co ważne, by przetrwać - podkreślał Marian Pick, wójt gminy Stara Kiszewa.

- Przyszedł czas, kiedy I wojna świata wywołała sprawę polską, w Polaków wstąpił nowy duch. Wykorzystali szansę, która stworzyła im historia. Po latach zapomnienia i beznadziei, w ich sercach i umysłach ożyła wiara, a co najważniejsze przerodziła się w czyn. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale też dyplomatycznych salonach. Pamiętajmy o tym, że wolność nie jest dana na zawsze, że trzeba się o nią starać, zawsze i wszędzie. Po to, aby o nią walczyć tak jak musiały walczyć pokolenia naszych przodków. To, że dzisiaj możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce, to zasługa bohaterów tamtych czasów i to o nich musimy przede wszystkim pamiętać. Dziś oddając im hołd za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Zobowiązuje nas do tego nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami - podsumował.

Akademię uświetniły występy młodzieży szkolnej.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.