Kościerzyna. Medale im. Tomasza Rogali w rękach laureatów

czwartek, 25 października 2018 r., 12:40
fot. AL

Aniela Stolc i Czesław Hinc zostali tegorocznymi laureatami Medalu im. Tomasza Rogali, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Radę Miasta Kościerzyna. Wręczenie medali odbyło się w środę w kościerskiej Sali Szopińskiego.

Uroczystość wręczenia medali była jednym z elementów sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w środę w kościerskiej Sali Szopińskiego. O przyznaniu wyróżnień zadecydowała kapituła. Do grupy kilkudziesięciu osób i instytucji, które mogą pochwalić się tym wyjątkowym wyróżnieniem, dołączyły w środę kolejne dwie osoby, które swoim życiem zapisały w historii miasta jedne z cenniejszych kart.

Medale Anieli Stolc i Czesławowi Hincowi wręczył burmistrz Michał Majewski oraz przewodnicząca rady, Teresa Preis.

Aniela Stolc - urodziła się w Kościerzynie. Jest absolwentką Liceum Pedagogicznego i Studium Nauczycielskiego, kierunek fizyka z matematyką. Jest wieloletnim pracownikiem Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościerzynie, gdzie prócz zajęć dydaktyczny angażowała się w pracę społeczną na rzecz szkoły, prowadząc szkolną kasę oszczędności i drużynę harcerską. Zdobywała nagrody w konkursie oszczędzania na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Prowadziła społecznie kółko hafciarskie. Po przejściu na emeryturę swoją energię pożytkuje w pracy na rzecz seniorów. Wspomaga i wspiera seniorów oraz ludzi potrzebujących pomocy, szczególnie niepełnosprawnych. Jest aktywną działaczką w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. w marcu 2015 roku została przewodniczącą Rady Seniorów Miasta Kościerzyna. Angażuje się w organizację różnych imprez kulturalnych i charytatywnych. Promuje aktywny tryb życia dla seniorów, pomaga osobom niepełnosprawnym.

Czesław Hinc - Kaszuba urodzony we Wdzydzach Kiszewskich. Twórca ludowy z rodziny pielęgnującej tradycję naszego regionu wraz z Gulgowskimi. Jego pasją jest wyplatanie techniką krzyżykową, żeberkową oraz wikliniarską. Dzieła Czesława Hincy cieszą się powodzeniem wśród użytkowników oraz zdobywają uznanie na licznych wystawach i konkursach. Od wielu lat prowadzi kursy plecionkarskie oraz zajęcie regionalne, w których nie tylko biorą udział dzieci i młodzież, ale również dorośli. Organizowane przez niego warsztaty niemal w każdym zakątku Kaszub sprawiają, że niestety zanikający zawód plecionkarstwa wciąż jest kontynuowany. Za zasługi w twórczości ludowej odznaczony został wieloma wyróżnieniami, z czego najważniejsze to Brązowy Krzyż Zasługi i Medal za Zasługi w twórczości ludowej. Najważniejszym dla nas kościerzaków jest fakt, że Czesław Hinc organizując warsztaty i szkolenia, uczestnicząc w licznych konkursach, zawsze powtarza, że jest kościerzakiem i godnie reprezentuje i promuje Kościerzynę w kraju i poza jego granicami.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.