Trzy tysiące osób sadziło las dla Niepodległej

sobota, 20 października 2018 r., 17:47
fot. AL

Około trzy tysiące osób, w tym leśnicy, harcerze, strażacy, myśliwi, uczniowie szkół, czy przedstawiciele Energii wzięli udział w sobotniej akcji sadzenia lasu dla Niepodległej na terenie Leśnictwa Kłodno. Nowo zasadzony las z lotu ptaka ma tworzyć wizerunek orła.

Akcja posadzenia lasu w kształcie orła odbyła się w ramach sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych, a jednocześnie była okazją do uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Inicjatywa ta ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałem, aby młodzież, która zaangażuje się w tę akcję, poczuła tożsamość patriotyczną, która warunkuje istnienie każdego Państwa. Jeśli nie mielibyśmy poczucia tożsamości i odpowiednich postaw patriotycznych, Polska nie przetrwałaby i nie poradziłaby sobie z wieloma rzeczami - podkreśla Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

,,Leśny orzeł wyląduje" w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego.

- Poprzez to przedsięwzięcie chcieliśmy również pokazać, że leśnicy działają na dużych przestrzeniach i potrafią nią zarządzać efektywnie. Pokazała to też ubiegłoroczna klęska, największa w Polsce i Europie. Poradziliśmy sobie z jej skutkami znakomicie. Minęło 14 miesięcy, a już w pięciu nadleśnictwach zamknęliśmy prace porządkowe. Zostało nam Nadleśnictwo Lipusz, tu prace zakończymy w połowie roku, a więc w niespełna dwa lata zamkniemy szkodę, która swym zasięgiem objęła aż pięć dyrekcji regionalnych w Polsce - dodaje dyrektor Obajtek.

Dendroglif powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła" wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci". Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła" będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka - gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik. Wizerunek orła będzie miał szerokość około 310 m.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.