Będą sadzić las w kształcie orła dla Niepodległej

piątek, 19 października 2018 r., 12:35
fot. nadesłane/RDLP w Gdańsku

Leśnicy, harcerze, ale też wszyscy chętni w sobotę w nietypowy sposób uczczą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie Nadleśnictwa Lipusz, leśnictwa Kłodno będą bowiem sadzić las w kształcie orła.

Akcja posadzenia lasu w kształcie orła odbędzie się w ramach sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych i będzie okazją do uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń - podkreśla Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

- ,,Leśny orzeł wyląduje" w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu - kontynuuje.

Jak dodaje, dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła" wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci". Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła" będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka - gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

Wizerunek orła będzie miał szerokość około 310 m.

Wydarzenie to Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda,

Początek akcji sadzenia ,,orła" w sobotę, 20 października o godzinie 13.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.