Wizyta wojewody Dariusza Drelicha u kościerskich strażaków

środa, 17 października 2018 r., 09:30
fot. nadesłane/KP PSP Kościerzyna

W poniedziałek 15 października, podczas pobytu na terenie powiatu kościerskiego, wojewoda pomorski Dariusz Drelich odwiedził Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. W spotkaniu uczestniczył także Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku nadbryg. Tomasz Komoszyński oraz Starosta Kościerski Pani Alicja Żurawska.

W pierwszej części wizyty Wojewoda zapoznał się w wyposażeniem oraz warunkami służby strażaków. Następnie spotkał się z kadrą jednostki. Głównym elementem spotkania było podpisanie umowy pomiędzy wojewodą pomorskim a starostą kościerskim na dzielenie dotacji na zadania realizowane w ramach modernizacji bazy sprzętowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie.

Zakres tej umowy przewiduje zakupy: samochodu z napędem terenowym do przewozu dziewięciu ratowników, łodzi ratowniczej, kamery termowizyjnej, urządzenia do badania szczelności masek powietrznych, podestu ratowniczego, zestawu przenośnych pomp szlamowych i pralnico-suszarki do ubrań specjalnych. Wartość umowy opiewa na kwotę 409 tyś. zł. Dodatkowo Wojewoda Pomorski przekazał na rzecz Komendy Powiatowej także kwotę 207 tys. zł na zakup między innymi: sprzętu nurkowego, wysokościowego, pomp zatapialnych i pływających, latarek, lancy gaśniczej, węży pożarniczych, masek panoramicznych, butów, rękawic specjalnych oraz hełmów, a także modernizację systemu łączności i dysponowania.

Powyższe środki finansowe stanowią efekt poprawki poselskiej do budżetu państwa na kwotę 1,216 mln zł, wniesionej przez poseł Dorotę Arciszewską Mielewczyk z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu sprzętu oraz wyposażenia dla Komend Powiatowych PSP w Kościerzynie i Kartuzach.

Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku nadbryg. Tomaszem Komoszyńskim podkreślił rekordową wartość wsparcia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu, która w tym roku wyniosła ponad 1,63 mln zł. Złożyły się na nią dotacje KSRG, MSWiA i WFOŚiGW, środki z Funduszu Sprawiedliwości oraz promesa udzielona przez Komendanta Głównego PSP na rzecz OSP Dziemiany. Z udziałem tych środków zakupione zostaną między innymi 2 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP Lipusz i OSP Dziemiany. W oby przypadkach wkład środków uzyskanych na zakup samochodów za pośrednictwem Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku jest większy, niż wkład własny samorządów Lipusza i Dziemian.

Podczas spotkania starosta kościerski Alicja Żurawska zadeklarowała wolę wdrożenia na terenie powiatu kościerskiego wieloletniego programu finansowego wspierania ochotniczych straży pożarnych w zakupach sprzętu pożarniczego. Taki program zapewniłby jednostkom możliwość samodzielnego zakupu sprzętu, a także uzyskania przez jednostki OSP z tego programu tzw. wkładu własnego, wymaganego przy aplikowaniu o finansowe wsparcie na zakup sprzętu z innych źródeł, np. fundacji, grantów, projektów.

W październiku planowane jest jeszcze wsparcie finansowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie z rezerwy budżetu państwa z przeznaczeniem na remont obiektu, naprawy, serwis i konserwację sprzętu ratowniczego.

Po zrealizowaniu zakupów, część sprzętu z zasobów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie, w uzgodnieniu z Komendantami Gminnymi OSP, zostanie przekazana do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w których występują braki sprzętowe.

nadesłane/KP PSP w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.