Karpno. Uczcili pamięć ofiar II wojny światowej

poniedziałek, 15 października 2018 r., 09:26
fot. AL

Tradycyjnie w lesie w Karpnie odbyły się uroczystości upamiętniające mord tamtejszej ludności cywilnej. Hołd pomordowanym mieszkańcom Lipusza i okolic oddali politycy, samorządowcy, kombatanci, społeczności szkolne, jak i harcerze. - Jesteśmy tu po to, aby zaświadczyć o naszej pamięci, aby pamięć tę przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie pamiętamy, aby się zemścić, pamiętamy, aby tak okrutne zbrodnie więcej się nie powtarzały, aby śmierć naszych bohaterów nie poszła na marne - podkreślał wójt Mirosław Ebertowski.

Złożeniem kwiatów i zniczy na grobach ofiar II wojny światowej rozpoczęły się niedzielne uroczystości w lesie w Karpnie. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy, jak i przedstawiciele władz samorządowych, strażaków, leśników, szkół, czy harcerze wzięli udział w mszy świętej w intencji pomordowanych w Karpnie.

- Każdego roku spotykamy się w tym ważnym dla naszej społeczności miejscu, aby oddać hołd i modlić się za niewinne ofiary niemieckich okupantów, które na początku okrutnej II wojny światowej zostały tu zamordowane. Są to nasi krewni, mieszkańcy Lipusza i okolic, nasi bohaterowie, którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Nie byli żołnierzami ani politykami. W oczach niemieckiego okupanta ich jedyną winą było to, że byli Polakami. Na pomorskiej ziemi jest wiele tak miejsc mordu. Niedawno 8 października w Toruniu, w stolicy województwa pomorskiego z okresu międzywojennego, odsłonięty został pomnik ofiar zbrodni pomorskiej. Jest on poświęcony wszystkim ofiarom tej okrutnej zbrodni - mówił Mirosław Ebertowski, wójt gminy Lipusz.

Szacuje się, że na Pomorzu zabito ponad 11 tysięcy osób. Wśród kilkudziesięciu miejsc pamięci wymienione jest także Karpno. I my spotykając się dziś, jesteśmy tu po to, aby zaświadczyć o naszej pamięci, aby pamięć tę przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie pamiętamy, aby się zemścić, pamiętamy, aby tak okrutne zbrodnie więcej się nie powtarzały. Pamiętamy, aby śmierć naszych bohaterów nie poszła na marne, abyśmy potrafili żyć w przyjaźni i szacunku dla innych. spotykając się tu oddajemy hołd poległym za Ojczyznę naszym rodakom. Cześć ich pamięci - podsumował.

Uroczystość w Karpnie poprzedziło zasadzenie w parku przy ulicy Wybickiego w Lipuszu "Dębu Niepodległości".

- Chciałabym podziękować panu wójtowi, że możemy zasadzić w kolejnej gminie powiatu kościerskiego Dąb Niepodległości. Jest to symbol naszego patriotyzmu, Polski niepodległej - mówiła Alicja Żurawska, starosta kościerski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.