Sztandar i imię na 70-lecie PZS nr 3 w Kościerzynie

piątek, 12 października 2018 r., 15:16
fot. AL

"Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło" te słowa Cypriana Norwida przyświecały wyjątkowej piątkowej uroczystości, która miała miejsce w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie. Placówka świętowała 70-lecie istnienia, a tak zacny jubileusz połączony został z nadaniem szkole imienia Aleksandra Majkowskiego i wręczeniem jej sztandaru.

Początki działalności kościerskiej Drzewnej sięgają 1948 roku, kiedy to 3 września rozpoczęła działalność Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa w Kościerzynie. Po 70 latach od tej chwili, społeczność szkolna, ale także licznie zgromadzeni goście na czele ze starostą kościerskim Alicją Żurawską i dyrektorem delegatury Oświaty w Kościerzynie Joanna Sawczyn spotkali się w Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Kościerzynie, by świętować kamienny jubileusz działalności placówki.

- Jubileusz jest bardzo ważnym momentem w życiu szkoły. Jest to czas wzruszeń, refleksji nad mijającym czasem. Dla nas też jest próbą połączenia minionych 70 lat zapisanych na kartach kroniki szkolnej z tym, co jeszcze przed nami, kreowaniem naszej przyszłości. Ten jubileusz był też dla nas okazją do sięgnięcie wstecz, do historii szkoły, ludzi i ich osiągnięć - mówiła Aneta Domeracka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie.

Jubileusz był okazją do przedstawienia historii szkoły, jak również podziękowania obecnym, jak i byłym nauczycielom i dyrektorom placówki.

- O losach szkoły decyduje bowiem bardzo duża grupa osób, przede wszystkim są to nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, rodzice, ale również władze samorządowe, organ nadzoru pedagogicznego, jak również przedsiębiorcy i inne instytucje, które z nami współpracują. Dzisiejszy dzień pełen wspomnień o wspólnych inicjatywach, działaniach, wspólnie spędzonych chwilach przywołuje w pamięci wszystkich tych, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pasję pozostawili po sobie dorobek, którego jesteśmy spadkobiercami - podkreślała Aneta Domeracka.

Podniosłą chwilą piątkowej uroczystości było nadania szkole imienia. Posiadanie patrona sprawia, że szkoła zyskuje swoją tożsamość, która wyróżnia ją spośród innych. Z okazji kamiennego jubileuszu Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie zyskał imię wybitnego Kaszuby i doktora Aleksandra Majkowskiego.

Aleksander Majkowski urodził się 17 lipca 1876 roku w Kościerzynie. Był wybitnym kaszubskim pisarzem, dziennikarzem, poetą i dramaturgiem. Autor epopei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa". Był przywódcą Towarzystwa Młodokaszubów, prezesem Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działaczem społecznym, kulturalnym, politycznym, doktorem medycyny i lekarzem. Zmarł 10 lutego 1938 w Gdyni. Pochowany został w Kartuzach.

Poza nadaniem szkole imienia, placówka otrzymała również sztandar.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.