Toruń. Kaszubi uczcili pamięć swoich przodków

poniedziałek, 8 października 2018 r., 12:00
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

Tam kaszubi ZKP z partu łubiańskiego, harcerze z 23 DH z Łubiany oraz zespół kaszubski "Môłi Kaszëbi" z Wąglikowic reprezentowali gminę Kościerzyna w uroczystościach upamiętniającą zamordowanie przez okupantów niemieckich wielu Polaków, Kaszubów w pierwszych miesiącach wojny 1939 roku.

Ceremonia rozpoczęły się od mszy św. w katerze toruńskiej. Nabożeństwu przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy przeszli poza mury starego miasta, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika. Na obelisku znalazły się takie miejscowości z kościerskiej gminy, jak: Grzybowski Młyn, Gostomie, Wąglikowice, Łubiana, Rotembark oraz miejscowości z powiatu kościerskiego m.in. jak Lipusz, Karpno, Liniewo i Orle.

Podczas uroczystości spotkaliśmy delegację partu z Kościerzyny. Uczestnicy bardzo dziękują za pomoc w organizacji tego wyjazdu urzędowi gminy Kościerzyna.

nadesłane/Piotr Kwidziński

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.