Kościerski SOR zostanie doposażony w sprzęt ratujący zdrowie i życie dzieci

czwartek, 4 października 2018 r., 15:37
fot. AL

Sprzęt do ratowania zdrowia i życia najmłodszych pacjentów trafi do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kościerzynie. Doposażenie oddziału będzie możliwe dzięki pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Oficjalne podpisanie umowy o dofinansowanie z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim odbyło się w czwartek w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Dwa kardiomonitory, defibrylator, respirator, USG, a także dwie pompy infuzyjne - między innymi taki sprzęt niebawem trafi na wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kościerzynie. Kościerski szpital znalazł się bowiem na ministerialnej liście placówek, które otrzymają dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego dedykowanego pacjentom pediatrycznym.

Podpisanie umowy o dotację odbyło się w czwartek w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie przy udziale wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego oraz wicemarszałka województwa pomorskiego Pawła Orłowskiego.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy jest wyjątkowym miejscem. To tam trafia pacjent, kiedy tej służby zdrowia najbardziej potrzebuje. Dlatego ministerstwo inwestuje w szpitalne oddziały ratunkowe i to nie tylko w swoich jednostkach ministerialnych, ale również w szpitalach powiatowych w całej Polsce - podkreślał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Sprzęt jest bardzo ważną rzeczą. Równie ważna jest także wysokość środków na świadczenie usług. W tym roku dla szpitala w Kościerzynie jest to kwota około 111 mln zł, jeszcze trzy lata temu było to o 20 mln zł mniej. A jest to dopiero początek. Chcemy, aby w 2024 roku było to już 6 proc. PKB, a więc prawie o 1/3 więcej niż jeszcze rok, dwa lata temu. Mam nadzieję, że te dodatkowe środki sprawią, że jakość świadczonych usług będzie jeszcze wyższa, że pacjenci poczują, że są zadbani przez służbę zdrowia i będą jeszcze bardziej zadowoleni z opieki zdrowotnej - podsumował.

- W ogólnie trudnej sytuacji w służbie zdrowia, każde środki są dobrze widziane, ważne i potrzebne, w szczególności jeśli trafiają one do tak wrażliwych dziedzin jak szpitalne oddziały ratunkowe i ukierunkowane są na udzielanie pomocy dzieciom. Z pewnością za to wsparcie należą się podziękowania - mówił wicemarszałek Paweł Orłowski.

Celem projektu jest poprawa dostępności do opieki medycznej wśród dzieci, w szczególności nagłego zagrożenia zdrowia i życia, skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, możliwość wykonania badań na urządzeniach o najwyższym standardzie, w jednej placówce, wzrost bezpieczeństwa i komfortu pacjentów i personelu, jak również poprawa zdrowia mieszkańców regionu.

Wartość całego zadania to 390.000 zł, natomiast kwota dofinansowania ze środków unijnych 331.500 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.