Kościerzyna. Zrewitalizowany dworzec kolejowy oficjalnie otwarty

sobota, 29 września 2018 r., 19:28
fot. AL

Dworzec kolejowy w Kościerzynie z pewnością można uznać jako wizytówkę Serca Kaszub. Dzięki rewitalizacji obiekt odzyskał dawny blask. Inwestycję wartą nieco ponad dziewięć milionów złotych uroczyście otwarto w sobotnie popołudnie. Przy dworcu powstać mają też nowe parkingi, planowana jest również budowa tunelu łączącego ul. Dworcową z ulicą Towarową.

Na ten moment mieszkańcy Kościerzyny, a przede wszystkim ci korzystający z komunikacji kolejowej czekali od lat. W sobotę uroczyście i oficjalnie do użytku oddano zrewitalizowany kościerski dworzec

- Niecałe trzy lata temu z tego dworca pojechaliśmy Pomorską Koleją Metropolitalną. Był to przełomowy moment. Dzisiaj kolejny taki dzień. Niedawno otwieraliśmy dworzec w Kartuzach, dziś do użytku oddajemy ten piękny dworzec kolejowy, a niebawem też i w Starogardzie Gdańskim. Pomorzanie bowiem nie tylko mówią, ale też i robią. To nas różni od innych regionów. Gratuluję tego obiektu. Jestem przekonany, że ten dworzec, będzie drugim domem. Korzystajcie z tego dworca. Niech to będzie duma Kościerzyny - podkreślał wicemarszałek Ryszard Świlski.

- Prace przy rewitalizacji dworca były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Efekt myślę, że jest zadowalajacy. Najstarsi kolejarze, którzy byli z tym miejscem związani, w ostatnim etapie prac, przez parę godzin dziennie stali i przyglądali się, jak przywracana jest świetność dworca. Zachowanych zostało wiele elementów z czasów budowy budynku dworca - mówi burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

Jak dodaje, obecnie dla podróżonych do dyspozycji pozostają kasy biletowe, poczekalnia oraz toalety. W obiekcie znajduje się również pomieszczenie dla pracowników obsługi dworca. Miasto podpisało już umowę na dzierżawę części gastronomicznej i sklepowej.

Rewitalizacja dworca pochłonęła nieco ponad dziewięć milionów złotych. Wartość dofinansowania inwestycji to 23 proc.

Przy dworcu powstać mają też nowe parkingi, planowana jest również budowa tunelu łączącego ul. Dworcową z ulicą Towarową. Przewidziana jest również budowa dróg rowerowych na terenie miasta, w ciągach ulic: Klasztornej, Kartuskiej, Drogowców, Osiedle Za Lasem i Kościuszki. Rozpoczęcie budowy parkingów ma nastąpić w przyszłym roku. Realizacja całego projektu ma potrwać do 2021 roku.

Dodajmy, że inicjatywa przejęcia dworca od PKP i chęć jego rewitalizacji pojawiła się już w 2013 roku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.