Rolnicy z gminy Karsin dziękowali za plony w Osowie

czwartek, 27 września 2018 r., 08:56
fot. nadesłane/UG Karsin

Uroczysta msza święta, dożynkowy korowód, przekazanie bochna chleba prze starostów dożynek na ręce gospodarzy gminy, uhonorowanie właścicieli najpiękniejszych zagród, a także liczne występy artystyczne i koncert Mariusza Kalagi - tak mieszkańcy gminy Karsin świętowali doroczne święto plonów, które w tym roku odbyło się w Osowie.

Tegoroczne Dożynki Gminne w gminie Karsin odbyły się w niedzielę 23 września w Osowie. Na zaproszenie samorządu gminnego przybyli na nie m.in. radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski, Starosta Kościerski Alicja Żurawska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego Józef Modrzejewski.

Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników odprawiona w kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego, którą sprawował proboszcz parafii w Osowie Ks. Mirosław Wensierski przy koncelebrze Dziekana Dekanatu Bruskiego Ks. Dominika Szulwica z Parafii w Karsinie. W okolicznościowej homilii proboszcz z Osowa podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz udzielił błogosławieństwa na kolejny rok. Podczas mszy świętej poświęcono także dożynkowy bochen chleba oraz kunsztowne, utkane z kłosów zboża i kwiatów polnych wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa z terenu gminy.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez orkiestrę OSP Osowo na boisko przy Domu Kultury w Osowie gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Część oficjalna dożynek rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego po czym gospodarz gminy Karsin - wójt Roman Brunke przywitał zgromadzonych gości, rolników oraz wszystkich przybyłych mieszkańców gminy.

Dożynkowy bochen chleba na ręce wójta oraz Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Jana Wardyna przekazali tegoroczni starostowie dożynek państwo Karolina i Sylwester Śledź z Ostrzego Wilka. Sekretarz gminy - Tomasz Urbański dokonał prezentacji tegorocznych starostów, po czym nadszedł czas na wystąpienia wójta i gości. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Karsin podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych. Dokonał również podsumowania minionego roku rolniczego oraz zadań jakie zrealizował w tym czasie samorząd.

Podczas dożynek odbyło się także podsumowanie XXIV edycji Gminnego Konkursu "Piękna Wieś", w którym uczestniczyło 77 zagród. W kategorii zagrody rolnicze przyznano dwa pierwsze miejsca, które otrzymali Wioletta i Ireneusz Talewscy oraz Marzena i Sławomir Knitter. W kategorii zagrody nierolniczej również przyznano dwa pierwsze miejsca, które otrzymali Jolanta i Henryk Rajscy oraz Katarzyna i Mariusz Cybulscy. W tym roku w kategorii obiekty użyteczności publicznej zwyciężył Dom Pomocy Społecznej w Ciesewiu. Zwycięzcom, jak i wyróżnionym nagrody wręczali starosta kościerski Alicja Żurawska oraz wójt gminy Karsin Roman Brunke.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły "Osowianka" z Osowa, "Kaszuby" z Karsina i Wiela oraz "Mareszka" z Karsina. Na koniec części artystycznej licznie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu Mariusza Kalagi. Po koncercie organizatorzy dożynek zaprosili gości na poczęstunek do Domu Kultury, a na zakończenie odbyła się zabawa ludowa. Organizatorzy dożynek szacują, że w tegorocznych dożynkach gminnych w Osowie udział wzięło około 800 osób.

nadesłane/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.