Nowa Karczma. Zmodernizowany i unowocześniony urząd oficjalnie otwarty

poniedziałek, 24 września 2018 r., 16:23
fot. AL

Na tę chwilę zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy administracji samorządowej czekali od lat. Po termomodernizacji świetlic, czy szkół nadszedł bowiem w końcu na jedną z ważniejszych instytucji, urząd gminy. Obiekt nie tylko stermomodernizowano, ale również rozbudowano, przebudowano oraz zmieniono źródło ogrzewania na pompę ciepła. Unowocześniony budynek uroczyście oddano do użytku w sobotę.

Uroczystym przemarszem spod zespołu szkół do urzędu gminy rozpoczęła się uroczystość oficjalnego oddania do użytku rozbudowanego, przebudowanego oraz unowocześnionego budynku Urzędu Gminy w Nowej Karczmie. Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się komfort pracy urzędników i obsługujących ich mieszkańców, ale znacząco wpłynął też na poprawę wizerunku centrum miejscowości.

- Często żartowaliśmy, że te odstające estetyką obiekty w miejscowości, były budynkami gminnymi. Postanowiliśmy, że trzeba coś z tym zrobić. Rozpoczęliśmy od świetlic. Dzisiaj w naszych miejscowościach mamy piękne świetlice wiejskie. Kolejnym elementem były stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków. Następnie naszedł czas na termomodernizacje obiektów edukacyjnych. Pozostały nam budynki administracyjne. Wspólnie z naszym partnerem, gminą Lipusz, udało się uzyskać dofinansowanie również na budynki administracyjne. Rok temu w ramach tego projektu oddaliśmy do użytku stermomodernizowany budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i OSP, a dzisiaj budynki zespołu szkół i urzędu gminy - mówił wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

- Założyliśmy sobie, że chcemy zmienić centrum Nowej Karczmy. Na fotografiach udostępnianych przez mieszkańców dostrzegliśmy, że ten rejon miejscowości w okresie międzywojennym, jak i powojennym, wyglądał nawet nieco lepiej, jak jeszcze kilka lat temu. W ramach projektu musieliśmy dokonać rozbiórki najstarszej części budynku. Obiekt został docieplony z wykorzystaniem wełny mineralnej, cegły klinkierowej, uzyskał dach dwuspadowy. Myślę, że architektonicznie, spodoba się mieszkańcom - kontynuował.

Dodajmy, że na realizację partnerskiego projektu gminy Nowa Karczma i Lipusz, pozyskały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w wysokości niemal 2,5 mln zł.

Głównym celem projektu była poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz wzrost poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przeprowadzone prace mają przynieść efekty przede wszystkim w postaci: zmniejszenia strat ciepła, rocznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię finalną oraz kosztów energii, spadku rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną, wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz znaczącego spadku emisji gazów cieplarnianych dzięki zmianie stosowanych nośników energii oraz zmniejszaniu strat ciepła.

Dodatkowo w ramach modernizacji urzędu gminy realizowano także projekt z wykorzystaniem technologi odnawialnych źródeł energii. Budynek w całości jest zasilany z pompy ciepła. Na dachu z kolei zamieszczono ogniwa fotowoltaiczne.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.