Kościerzyna. Na ulicy Długiej stanął pomnik dra Aleksandra Majkowskiego

wtorek, 18 września 2018 r., 09:08
fot. AL

Pomnik autora przygód Remusa znów wrócił do Kościerzyny. W nowej odsłonie i nowej lokalizacji pomnik dra Aleksandra Majkowskiego został uroczyście odsłonięty w niedzielne popołudnie. Monument urodzonego w Kościerzynie wybitnego kaszubskiego poety, dziennikarza, działacza społecznego, lekarza, czy przywódcy Towarzystwa Młodokaszubów stanął na ulicy Długiej.

Kościerzyna nie zapomniała o wielkim Kaszubie i po kilku latach pomnik jej mieszkańca powrócił do Serca Kaszub. Nowy monument stanął na ulicy Długiej, a jego twórcą jest Tomasz Radziewicz, autor także kościerskiego pomnika Remusa i Stolemów.

Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika odbyła się w niedzielne popołudnie.

Przypomnijmy, że pierwszy pomnik upamiętniający Majkowskiego, czyli autora znanej kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa" powstał z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w 1975 r. Przez lata rzeźba dewastowana była nie tylko przez niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także przez wandali.

Przed trzema laty rzeźba została odrestaurowana, żeby jednak zapobiec niszczeniu pomnika, miejscy radni zdecydowali przenieść rzeźbę do Muzeum Ziemi Kościerskiej do sali pamięci Młodokaszubów.

Aleksander Majkowski urodził się 17 lipca 1876 roku w Kościerzynie. Był wybitnym kaszubskim pisarzem, dziennikarzem, poetą i dramaturgiem. Autor epopei kaszubskiej "Życie i przygody Remusa". Był przywódcą Towarzystwa Młodokaszubów, prezesem Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działaczem społecznym, kulturalnym, politycznym, doktorem medycyny i lekarzem. Zmarł 10 lutego 1938 w Gdyni. Pochowany został w Kartuzach.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.