W Wielkim Klinczu też czytali "Przedwiośnie"

wtorek, 11 września 2018 r., 08:12
fot. nadesłane

W trwającym jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 8 września 2018 roku odbyła się siódma edycja akcji "Narodowe Czytanie" pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu. Organizatorami tej akcji były nauczycielki Renata Abramowska i Jolanta Jereczek.

Tegoroczną adaptację przygotował Andrzej Dobosz, felietonista i krytyk literacki. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych. Organizatorzy wybrali rozdział IV pt. "Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach" i zaprosili do udziału w "Narodowym Czytaniu" jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności: wójta gminy Kościerzyna Grzegorza Piechowskiego, ks. Piotra Pietrzyka - proboszcza parafii Wielkiego Klincza pw. "Świętej Rodziny", dyrektora Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu Wojciecha Drzewińskiego, Elżbietę Brzezińską - prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu oraz emerytowaną księgową Zofię Cieszewską.

W związku z "Narodowym Czytaniem" "Przedwiośnia" wolontariusze biblioteki przygotowali dwie wystawy. Pierwsza z nich dotyczyła 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem: "Ojcowie Polskiej Niepodległości". Z kolei druga to wystawa makiet "szklanych domów". Wystrój biblioteki był ściśle związany z tematyką narodową. Ponadto w bibliotece stworzono atmosferę półmroku, a w tle wyemitowano muzykę nawiązującą do klimatu czytanej powieści.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością sołtys Wielkiego Klincza - Krystyna Marczyk oraz sekretarz KPZERiI - Zdzisław Brzeziński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji "Narodowego Czytania" i "Przedwiośnia".

nadesłane/Renata Abramowska i Jolanta Jereczek

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.