Zerwanie lokaty przed czasem nie zawsze musi oznaczać utratę wszystkich odsetek

piątek, 7 września 2018 r., 14:09
fot. nadesłane

Deponując pieniądze na lokacie chcielibyśmy mieć pewność, że jeśli będą nam one potrzebne to będziemy mieli możliwość zerwania lokaty bez utraty wypracowanych dotychczas odsetek. Niestety większość lokat nie oferuje takiej możliwości, choć czasami można trafić na taką ofertę.

Wybierając lokatę bankową jako sposób na oszczędzanie i pomnażanie kapitału, kierujemy się przede wszystkim pewnością i bezpieczeństwem zysku. Nie chcemy ryzykować straty i liczymy na gwarantowane odsetki, które jednak mogą się nie pojawić, jeśli depozyt zostanie wycofany szybciej, niż wskazuje termin określony w umowie. Na szczęście i to ryzyko można ominąć, otwierając lokatę umożliwiającą wypłatę kapitału powiększonego o odsetki w dowolnym momencie trwania umowy.

Gdzie najczęściej trzymamy nadwyżki finansowe? Wiele osób niestety nadal trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie, czyli w gotówce lub na koncie osobistym, co nie daje żadnych korzyści. Dlatego jeśli mamy jakieś oszczędności, warto zastanowić się nad zdeponowaniem ich na lokacie, na której przecież nie można stracić (listę najciekawszych ofert można zobaczyć na WygranaOnline.com). Ten popularny produkt finansowy nie każdemu jednak odpowiada, przede wszystkim ze względu na to, że oznacza rozstanie się z pieniędzmi na określony czas i brak możliwości ich wcześniejszego, przedterminowego podjęcia pod rygorem odebrania zgromadzonych odsetek. A gdyby tak otworzyć lokatę, w przypadku której możliwe byłoby podjęcie środków wcześniej, przed umówionym terminem, bez utraty wypracowanego zysku?

Szybki rzut oka na dostępne na rynku oferty i okazuje się, że rzeczywiście można znaleźć lokaty, które dopuszczają wycofanie środków przed terminem bez utraty odsetek. Co prawda należą one do rzadkości i proponuje je niewielka liczba banków, ale fakt faktem - istnieją. Są to bardzo elastyczne i uniwersalne oferty, które powinny się spodobać każdemu, kto nie ma pewności, czy dotrwa do końca trwania lokaty bez potrzeby podejmowania środków przed datą jej wygaśnięcia.

Gdzie jest haczyk? Czy tego rodzaju oferty zawierają zapisy, którym należy się szczególnie dokładnie przyjrzeć? Na szczęście zazwyczaj nie, choć trzeba zauważyć, że w zamian za elastyczność gwarantowaną przez takie lokaty ich oprocentowanie nie jest najwyższe. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na wysokości oprocentowania lokaty, z ofert, które dopuszczają przedterminową wypłatę środków wraz odsetkami nie będziesz do końca zadowolony.

Większość banków mających w swojej ofercie tego typu lokaty kieruje je wyłącznie do nowych klientów. Jeśli więc już kiedyś korzystałeś z usług banku, który proponuje taką ofertę, to prawdopodobnie będziesz musiał udać się do innej placówki (lista banków dostępnych w Polsce). Umożliwienie klientom założenie takiej lokaty często służy bankom do pozyskiwania całkiem nowych klientów, którzy być może zwiążą się z bankiem na dłużej. Zapewne z tego względu większość lokat dopuszczających możliwość wypłacenia kapitału wraz z odsetkami przed upływem terminu zapadalności ma charakter jednorazowy i nie da się ich przedłużyć na pierwotnych warunkach, na których były zawierane.

Podsumowując, jeśli nie masz pewności, że w którymś momencie trwania lokaty nie będziesz potrzebował zdeponowanych na niej środków, wybierz ofertę, która dopuszcza wypłatę pieniędzy przed końcem okresu trwania lokaty wraz ze zgromadzonymi odsetkami i nie oznacza ich odebrania, tak jak w przypadku większości lokat dostępnych na rynku.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.