OSP Liniewo z zestawem hydraulicznym do ratownictwa technicznego

czwartek, 6 września 2018 r., 17:35
fot. AL

Kolejna jednostka OSP z terenu powiatu kościerskiego została doposażona w sprzęt w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Tym razem zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego o wartości około 50.000 zł odebrali strażacy-ochotnicy z Liniewa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Liniewie jest jedną z 20 jednostek z terenu powiatu kościerskiego, która została doposażona w ramach Funduszu Sprawiedliwości oraz jedną z trzech, do której trafił sprzęt o najwyższej wartości, a więc pełny zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego. Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się w czwartek w Urzędzie Gminy w Liniewie.

- Dziękuję Ministerstwu Sprawiedliwości za to, że podjęło taką inicjatywę i przeznaczyło środki na doposażenie ochotniczych straży pożarnych, a tym samym podniesienie poziomu bezpieczeństwa w terenie. Niech ten sprzęt służy jak dłużej, choć wszyscy życzymy sobie tego, by okazji do jego wykorzystywania było jak najmniej - mówił wójt gminy Liniewo Mirosław Warczak.

- Istotą Funduszu Sprawiedliwości jest to, aby środki trafiały do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym między innymi w wypadkach komunikacyjnych. Stąd też środki trafiają do ochotniczych straży pożarnych, gdyż strażacy-ochotnicy są najczęściej pierwsi na miejscu zdarzenia. Zostałem wyznaczony jako osoba w województwie pomorskim, która będzie odpowiedzialna za podział środków dla jednostek. Zastanawiając się nad podziałem pieniędzy, kierowałem się zabezpieczeniem dróg, stąd też jeden z zestawów do ratownictwa technicznego trafił do OSP Liniewo - zaznaczał z kolei st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Na zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego Holmatro, który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Liniewie, składają się: nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy, pompa, węże hydrauliczne, wspornik, zestaw łańcuchów ciągnących oraz adaptory ciągnące.

- Dotychczas jako gmina byliśmy wyposażeni jedynie w zestawy hydrauliczne kombi. Otrzymany dziś pełny zestaw hydrauliczny pozwoli nam na samodzielne działanie przy zdarzeniach, nie czekając na przyjazd Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, która dysponuje takim właśnie sprzętem. Nowy sprzęt sprawi, że będziemy więc mogli działać szybciej i skuteczniej. Chciałbym podziękować st. bryg. Tomaszowi Klinkoszowi, Komendantowi Powiatowemu PSP w Kościerzynie, dzięki któremu zostaliśmy doposażeni w ten niezwykle potrzebny przy działaniach drogowych sprzęt - podkreśla dh Radosław Mądry, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Liniewie.

Dodajmy, że łącznie do pomorskich ochotniczych straży pożarnych w ramach Fuduszu Sprawiedliwości trafi sprzęt o wartości 4,5 mln zł, w tym w Kościerskiem zestawy do ratownictwa technicznego, torby medyczne, defibrylatory, deski ortopedyczne, agregaty, rozpieracze, nożyce hydrauliczne, pilarki do drewna, czy przenośne zestawy oświetleniowe o łącznej wartości 300.000 zł. Wkład własny gmin to symoliczny 1 proc. wartości sprzętu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.