Przystań kajakowa w Bąku oddana do dyspozycji mieszkańców i turystów

czwartek, 6 września 2018 r., 12:55
fot. nadesłane/UG Karsin

W sobotnie popołudnie, 1 września, w Bąku odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego terenu rekreacyjnego z przystanią kajakową nad kanałem Wdy w Bąku. Piękna słoneczna pogoda przyciągnęła na to wydarzenie wielu mieszkańców gminy Karsin i turystów.

Wójt gminy Roman Brunke przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi: wiceprzewodniczący Rady Powiatu kościerskiego Józef Modrzejewski, Przewodniczący Rady Gminy Karsin Bogdan Piankowski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz Michał Jaworski, proboszcz parafii w Karsinie Ks. Dominik Szulwic oraz proboszcz parafii w Wielu Ks. Jan Flisikowski oraz wykonawca robót Marcin Lasek.

W krótkim wystąpieniu wójt przedstawił realizację tej jakże ważnej dla lokalnej społeczności i odwiedzających gminę turystów inwestycji. Warto w tym miejscu nadmienić, że zadanie to było realizowane w ramach projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe - Z nurtem Wdy", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Realizowały go wspólnie gminy Karsin, Czersk i Kaliska, a karsiński samorząd pełnił rolę Partnera Wiodącego.

Wartość projektu wynosiła ponad 714.000 zł, z czego 85 proc. tj. 607.000 zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Każda z gmin realizowała na swoim terenie określone zadania. Największa część środków tj. 485.850 zł została wydana na budowę przystani kajakowej wraz z terenem rekreacyjnym w Bąku. Działka, o powierzchni 2,2 ha została zakupiona przez gminę już w 2016 roku za kwotę 120 tys. zł. W ramach projektu powstał pomost dla kajaków, parking oraz suszarki do kajaków. Można też skorzystać z zadaszonych wiat, miejsca na ognisko, placu zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz sanitariatów. Oczyszczono też znajdujący się na działce staw o powierzchni około 500 m2 w którym można łowić ryby.

Po zakończeniu swojego wystąpienia wójt poprosił proboszcza parafii w Karsinie Ks. Dominika Szulwica o poświęcenie nowej infrastruktury. Uroczystą oprawę otwarcia uświetniły też występy zespołu "Kaszuby" gminy Karsin oraz Orkiestry Dętej OSP Osowo.

Po oficjalnym otwarciu obiektu rozpoczął się festyn sportowo-rekreacyjny z wieloma konkurencjami dla dzieci i dorosłych. Dużą atrakcją dla najmłodszych były ogromne kule wodne, a dorośli mogli bezpłatnie skorzystać z kajaków i popływać po kanale Wdy. Wiele emocji wzbudził wyścig kajakowy, w którym wystartowało dziesięć osad reprezentujących miejscowości sołectw Bąk, Cisewie i Karsin.

Kajakarze ścigali się na trasie z Bąka do Żebrowa i z powrotem. Rozegrano też m. in. przeciąganie liny na kajakach oraz zawody wędkarskie na znajdującym się na terenie przystani stawie. Nad bezpiecznym przebiegiem rywalizacji w konkurencjach wodnych czuwali strażacy z OSP Wiele, którzy mieli okazję sprawdzić swoją nową łódź motorową. Dla wszystkich uczestników festynu przygotowany został ciepły poczęstunek. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna, podczas której bawiono się do późnych godzin nocnych.

Zrealizowana inwestycja pozwoli też na urządzanie w kolejnych latach wielu imprez o charakterze lokalnym i ponad lokalnym np. zawody kajakowe, strażackie czy np. turniej sołectw gminy Karsin. Planuje się również w roku następnym oczyszczenie koryta kanału z wodorostów, dzięki czemu będą mogły bezpiecznie pływać dzieci z rodzicami. Nadmienić trzeba, że w odległości około 100 metrów od tego terenu istnieje przepompownia ścieków, co pozwoli w przyszłości postawić stałe sanitariaty z bieżącą wodą oraz wykonać oświetlenie terenu.

Nadesłane/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.