Dożynki w Głodowie - tak wyglądało święto plonów gminy Liniewo

wtorek, 4 września 2018 r., 17:15
fot. internet/Facebook/Dom Kultury, Biblioteka & Orlik w Liniewie

W miniony weekend rolnicy i mieszkańcy gminy Liniewo podziękowali za tegoroczne plony podczas uroczystości dożynkowych w Głodowie. Tradycyjnie najpierw wyrażono wdzięczność poprzez modlitwę, a potem świętowano na wspólnej zabawie.

Uroczystości rozpoczęto od mszy św. w kościele filialnym w Głodowie, którą koncelebrowali ks. Robert Mańk i Arkadiusz Ćwikliński. Po niej barwny dożynkowy korowód na czele z liniewską orkiestrą LinStarT przemaszerował na boisko sportowe przy świetlicy.

Tradycyjnie wójt Mirosław Warczak wraz z przewodniczącym rady Wiesławem Szarmachem
skierowali kilka słów do rolników i pozostałych uczestników dożynek. W tym roku starostami dożynek byli Emilia i Adam Malarz z Głodowa. Para przekazała dożynkowy bochen na ręce władz gminy, po czym podzielono go i rozdano wśród wszystkich uczestników uroczystości.

Na święto plonów do Głodowa przybyli m.in. starosta Alicja Żurawska, wicestarosta Henryk Ossowski, a także Dariusz Męczykowski i Piotr Karczewski, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu Piękna Wieś. Organizowany jest on na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Jego ideą jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi, a także jakości życia tam oraz podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej. Ma również promować aktywny udział społeczności obszarów wiejskich w zrównoważonym rozwoju swojego otoczenia i poprawie jego estetyki, a także przyczynić się do identyfikacji i analizy możliwych do przeniesienia dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.

W kategorii Wieś zwyciężył Garczyn, drugim miejscem wyróżniono Stefanowo, matomiast trzecim Dekę. W kategorii "Zagroda Rolnicza" pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Gostkowska - Drzewicka, drugą nagrodę przyznano Marii Wnuk - Lipińskiej, a trzeecie Renacie Breskiej, czwartą lokatę zajęła Bożena Ronkowska.

Dożynkową zabawę umilały liczne występy. Na scenie zaprezentowali się m.in. zespół ze Śląska ,,Kwaśnica Bavarian Show" i kapela kaszubska ,,Buffet" z Kartuz.

- Zespoły na zmianę zasypywali publiczność dowcipami. Jak każdego roku dla wszystkich zebranych czekały pyszności przygotowane przez panią Reginę Domagała: ciasta, bigos, chleb ze smalcem i ogórkami, grochówka oraz żurek. Dodatkową atrakcją niedzielnego popołudnia były konkursy dla mieszkańców - informuje Gminny Ośrodek Kultury w Liniewie, który był organizatorem imprezy.

Wieczorem na estradzie pojawił się zespół Standard. Zabawa trwała do późnej nocy.

- Zgromadzeni na dożynkach, pokazali sobie i wszystkim, że potrafią się dobrze bawić. Dla takiej publiczności warto organizować tego typu imprezy i podtrzymywać tradycje w naszej gminie. Dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą: Boga i Ludzi. Jako organizatorzy tegorocznych dożynek serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego święta, jest nam bardzo miło i przyjemnie, że możemy liczyć na państwa pomoc - podkreślali pracownicy GOSiR-u.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.