Dożynki gminy Kościerzyna - Nowa Wieś Kościerska z najpiękniejszym wieńcem

niedziela, 2 września 2018 r., 00:02
fot. MD-Z

Tegoroczne święto plonów gminy wiejskiej Kościerzyna odbyło się w Dobrogoszczy. Świętowanie połączono z piątą edycją Festiwalu Żurawiny. Tradycyjnie w trakcie dożynkowych obchodów rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku laur zwycięstwa trafił do sołectwa Nowa Wieś Kościerska.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto mszą świętą polową. Po niej zaczęło się świętowanie połączone z festiwalem żurawiny. Prócz tradycyjnego dzielenia dożynkowego bochna, którym poczęstowano wszystkich uczestników imprezy, rozstrzygnięto też konkurs na dożynkowe wieńce. Komisji oceniającej żniwne korony przewodniczył ks. Antoni Bączkowski, proboszcz parafii św. Trójcy w Kościerzy.

- Wszystkie wieńce są piękne, wszystkie są poczynione w trudzie. Sami wiecie, ile kosztowało was ich przygotowanie. Jeśli pracowaliście wspólnie, to chwała wam za to, bo to piękne jest i łączy wioskę - mówił ks. Antoni Bączkowski.

Pierwszą nagrodę jury w tym roku zdecydowało się przyznać sołectwu Nowa Wieś. Drugim miejscem nagrodzono Mały Klincz. Trzecie miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec zajęłi gospodarze dożynek, czyli Dobrogoszcz. Wyróżnienia za wieńce otrzymały sołectwo: Czarlina, Loryniec, Grzybowo, Kaliska, Kłobuczyno, Niedamowo i Wąglikowice. Wszystkim laureatom pogratulował wójt Grzegorz Piechowski.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i inwencji twórczej, ale też serca, jakie włożono w tworzenie wieńców. Chciałem wszystkim, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie podziękować i pogratulować, niezależnie od miejsca, jakie zajęli - mówił wójt Grzegorz Piechowski.

Zwycięski wieniec przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Kościerskiej.

- Prace trwały dwa tygodnie z małymi przerwami. Zbiór zboża zaczęłyśmy wcześniej. Zaangażowały się w to wszystkie dziewczęta. Zebrane zboże musiałyśmy potem wysuszyć, a także zebrać kwiaty do dekoracji. We wszystkim pomagał nam pan sołtys - mówiła Sylwia Bystron, przewodnicząca KGW.

Sołtys Nowej Wsi Kościerskiej nie krył radości z wygranej.

- Za wieniec otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 700 złotych, jednak nie o wygraną w tym wszystkim chodzi. Najważniejsze jest to, że panie z koła gospodyń spotykają się z sobą, mają ciekawe pomysły. Wieniec jest piękny. Cieszę się kolejny raz z pierwszego miejsca, bo w mojej sześcioletniej kadencji sołtysa, to drugie pierwsze miejsce. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy wspaniałych pań z KGW - mówił Wojciech Burandt, sołtys Nowej Wsi Kościerskiej.

Zwycięski wieniec będzie reprezentował gminę podczas dożynek w Lubaniu.

W trakcie dożynek wręczono też odznaczenia dla najaktywniejszych rolników.

Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczeni zostali:

Stanisław Męczykowski
Henryk Ciepliński
Sławomir Narloch
Dariusz Andryk
Ryszard Aschik
Józef Augustyniak
Tadeusz Czech
Jan Brylowski
Krystyna Dering
Marzena Koprowska
Dariusz Koprowski
Franciszek Kujach
Krystyna Malinowska
Andrzej Niklas
Anna Miszczak

Wyróżnienia wójta gminy Kościerzyna otrzymali:

Gabriela i Zygmunt Toruńczkowie z Kościerskiej Huty
Urszula Stencel z Kościerskiej Huty
Bożena i Józef Szultkowie z Puca
Regina i Stanisław Buszmanowie z Puca
Ewa i Jarosław Kukowscy z Dąbrówki
Renata i Józef Wardynowie z Dobrogoszczy
Marzena i Darek Koprowscy z Dobrogoszczy

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.