Powiat z dotacją na nowe miejsca przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością

wtorek, 4 września 2018 r., 09:02
fot. nadesłane/Starostwo Powiatowe w Kościerzynie

Blisko 900.000 zł pozyskał powiat kościerski na rozszerzenie oferty edukacyjnej Przedszkola Specjalnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kościerzynie. W ramach projektu planuje się między innymi utworzenie czterech dodatkowych nowych miejsc przedszkolnych, uruchomienie nowych zajęć dodatkowych, zajęcia wyjazdowe, dogo- i hipoterapię, czy doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli.

Kolejne dofinansowanie udało się pozyskać powiatowi kościerskiemu, tym razem w ramach działania "Edukacja przedszkolna". Projekt pn. "Rozszerzenie oferty edukacyjnej Przedszkola Specjalnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kościerzynie" zajął 26. miejsce na liście rankingowej województwa pomorskiego, uzyskując dotację w wysokości 881.755.35 zł.

- Ogromnie się cieszę, że udało nam się pozyskać kolejne środki zewnętrzne na realizację niezwykle ważnych i potrzebnych działań - tym razem z przeznaczeniem na rozszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola specjalnego działającego przy naszej placówce oświatowej - Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kościerzynie. Dzięki temu powstaną nie tylko nowe miejsca przedszkolne i poszerzy się zakres usług edukacyjnych oraz zajęć specjalistycznych, ale także możliwe będzie doskonalenie zawodowe nauczycieli, czy jeszcze większe wsparcie rodziców, chociażby poprzez spotkania z psychologiem - podkreśla Alicja Żurawska, starosta kościerski.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, w ramach projektu planuje się utworzenie czterech dodatkowych nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną (OSI) i ich utrzymanie przez minimum dwa lata po ukończeniu projektu, usługi edukacyjne dla 19 dzieci w wieku przedszkolnym z niepełnosprawnością, poszerzenie o dodatkowe zajęcia specjalistyczne m.in. rozwijające umiejętności matematyczne i informatyczne, plastyczne, uczenia się, kompetencje społeczne, sprawność fizyczną, umiejętności kulinarne, a także zajęcia wyjazdowe, zajęcia z hipoterapii i dogoterapii i wiele innych.

Ponadto projekt przewiduje również doskonalenie kompetencji zawodowych 10 nauczycieli placówki, poprzez kursy oraz studia podyplomowe (m.in. kursy I stopnia EEG Biofeedback, studia podyplomowe z muzykoterapii, kursy do terapii ręki I i II stopnia, kursy diagnostyki i terapii wad postawy itp.) Zaplanowano również udział 20 rodziców w spotkaniach z psychologiem w zakresie problemów wychowawczych.

- Należy zaznaczyć, że projekt przewiduje także prace remontowe mające na celu dostosowanie pomieszczeń dla nowo utworzonej grupy (remont sal dydaktycznych, remont łazienki, adaptacja hollu na szatnie itp.) oraz zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia zajęć edukacji przedszkolnej. Ponadto zaplanowano modernizację istniejącego ogrodu przyszkolnego, poprzez stworzenie sensorycznego ogrodu, który będzie idealnym miejscem spędzenia czasu wolnego. W ogrodzie znajdą się m.in. ścianka wspinaczkowa, labirynty, czy zewnętrzne gry edukacyjne - zaznacza Starostwo Powiatowe w Kościerzyna.

Dodajmy, że partnerem powiatu przy realizacji projektu jest Fundacja Solutum. Wartość całego zadania to 1.037.359,23 zł, z czego dofinansowanie to 881.755,35 zł, a wkład własny niepieniężny 155.603,88 zł.

Projekt będzie realizowany od września 2018 roku do 30 września 2020 roku.

AL
info. Starostwo Powiatowe w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.