Sprawdź, co zaplanowano na ostatni wakacyjny weekend

czwartek, 30 sierpnia 2018 r., 10:01

Muzyczne pożegnanie lata na kościerskim Rynku z Norbim, V Festiwal Żurawiny, czy doroczne, gminne święta plonów gmin Kościerzyna i Liniewo - między innymi takie wydarzenia zaplanowana na ostatnie wakacyjne dni w powiecie kościerskim.

Czwartek

Pożegnanie lata z Norbim
Kościerski Dom Kultury zaprasza na muzyczne zakończenie lata na kościerskim Rynku. Dla mieszkańców, gości i turystów wystąpi Norbi. Z pewnością nie zabraknie jego największego hitu "Kobiety są gorące".

Sobota

V Festiwal Żurawiny
Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" zaprasza już na piątą edycję Festiwalu Żurawiny. Na wszystkich uczestników dwudniowego święta żurawiny czekają nie lada atrakcje. Festiwal tradycyjnie zainauguruje Rajd Żurawinowy z darmowym zwiedzaniem najpiękniejszych zakątków powiatu kościerskiego. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwie trasy: rodzinną i zaawansowaną. Pierwszego dnia na miłośników dwóch kółek czeka też piknik i festyn rodzinny, zwieńczony ogniskiem. W niedzielę z kolei rajd połączony będzie z wizytą studyjną na bagnach.

Sobotni dzień festiwalowy rozpocznie się o godz. 10.30 występem kapeli ludowej "Kaszuby" z gminy Karsin i oficjalnym rozpoczęciem. O godzinie 11. odbędzie się konkurs na potrawę, produkt żurawiny. Nie zabraknie też warsztatów i pokazów kulinarnych. Na godzinę 14. zaplanowano uroczystą mszę świętą polową dożynkową. Po niej nastąpi tradycyjne dzielenie się chlebem. Po części oficjalnych dla biesiadników wystąpią "Kaszubskie Nuty". uczniowie z SP Kaliska, czy Sąsiadki Aparatki. Wspólne świętowanie V Festiwalu Żurawiny oraz gminnego święta plonów uświetnią koncerty i zabawa taneczna.

Dożynki gminy Kościerzyna
Święto plonów gminy Kościerzyna zostanie połączone w tym roku z V Festiwalem Żurawiny. Rozpoczną się uroczystą mszą polową dożynkową w Dobrogoszczy. Oprócz przemówień i poczęstunku chlebem dożynkowym, zostanie rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Oprócz tego na przybyłych będzie czekało mnóstwo atrakcji związanych z festiwalem

Dożynki gminy Liniewo
W tym roku rolnicy z gminy Liniewo będą świętować w Głodowie. O 15.45 nastąpi tam zbiórka korowodu dożynkowego, który następnie przemaszeruje do miejscowego kościoła, gdzie odbędzie się dziękczynna msza św. dożynkowa. Po nabożeństwie korowód w asyście orkiestry dętej "LinStarT" przejdzie na miejsce uroczystości przy sali wiejskiej w Głodowie. Tam o godzinie 17. nastąpi uroczyste powitanie gości przez wójta gminy Liniewo i wręczenie nagród w konkursie Piękna Wieś. Po części oficjalnej, nie zabraknie występów artystycznych. Na scenie pojawi się Kapela Kwaśnica Bavarian Show (zespół tyrolski z muzyką w stylu bawarskim ze Śląska) oraz kapela Buffet z Kartuz. Wspólne świętowanie zwieńczy zabawa taneczna z zespołem Standard z Głodowa.

Cyklo Kartuzy 2018
W sobotę w Kartuzach odbędzie się ostatni wyścig z serii Cyklo Szosa. Wystartuje w nim kilkuset pasjonatów dwóch kółek. W związku z zawodami wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu - drogi, przez które wiedzie trasa wyścigu zostaną zamknięte na kilka godzin.

Niedziela

V Festiwal Żurawiny
W ramach niedzielnego dnia Festiwalu Żurawiny odbędzie się wizyta studyjna na bagnach "Uroczysko". Nie zabraknie więc zbierania żurawiny, gotowania zupy żurawinowej, jak również festynu sołeckiego oraz występu kapeli ludowej i wspólnego ogniska.

MTB Challenge Kartuzy
W niedzielę odbędzie się druga edycja wyścigu Trigar MTB Challenge Kartuzy. To emocjonujące zawody dla pasjonatów dwóch kółek. Wyścig odbędzie się w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu już po raz drugi. Zawody są świetną okazją, by sprawdzić swoje możliwości w terenie trochę bardziej wymagającym. Uczestnicy będą mogli ścigać się na dwóch dystansach Mini i Mega. Krótsza trasa będzie liczyła około 32 kilometrów, a dłuższa 57 km. Start zaplanowano na godz. 11.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.