Gminy Kościerzyna i Karsin z dotacją na drogi

wtorek, 28 sierpnia 2018 r., 10:49
fot. internet/Pomorski Urząd Wojewódzki

Aż pięć pomorskich samorządów otrzyma dotacje na modernizację dróg w ramach jeszcze tegorocznej edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Wśród nich znalazły się także dwie gminy z powiatu kościerskiego: Kościerzyna i Karsin.

Oszczędności przetargowe oraz rezygnacja dwóch beneficjentów z przyznanej dotacji pozwoliły na dofinansowanie kolejnych pięć gminnych projektów w ramach tegorocznej edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

- W marcu podpisaliśmy pierwsze umowy. W wyniku postępowań przetargowych i rezygnacji dwóch samorządów z realizacji inwestycji uzyskaliśmy ok. 6 mln zł oszczędności. I to właśnie pozwoliło na podpisanie kolejnych umów - mówił wojewoda Dariusz Drelich podczas podpisywania umów.

Wśród samorządów, do których trafi dotacja, znalazły się gmina Kościerzyna i gmina Karsin. Kościerski samorząd na rozbudowę ulic Kościerskiej i Kolejowej raz z budową ronda w Łubianie otrzyma dofinansowanie w wysokości 1.363.123 zł, z kolei karsiński projekt "Przebudowa nawierzchni drogowych wraz z budową kanalizacji deszczowej na ul. Rozalii Narloch, Porzecznej i Słonecznej w m. Karsin" zostanie wsparty kwotą 268.410 zł.

Dodajmy, że w ramach tegorocznej edycji łącznie dofinansowaniem objętych jest 27 inwestycji drogowych, w tym 17 gminnych i 10 powiatowych. Zmodernizowanych zostanie w sumie blisko 80 km pomorskich dróg.

Przypomnijmy, że 1 września rusza nabór wniosków do przyszłorocznej edycji. Budżet dla województwa pomorskiego wyniesie 60.147.764 zł, w tym połowa tej sumy zostanie przeznaczona na drogi gminne, a druga na infrastrukturę powiatową. Maksymalnie samorządy mogą ubiegać się o 3 mln zł dotacji na inwestycję. Gminy mogą powalczyć o dotację na realizację jednego zadania, natomiast powiaty na dwa projekty drogowe. Co ważne, inwestycje muszą zostać zakończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

W porównaniu do zeszłorocznego naboru, jedyną zmianą, jest rozszerzenie oceny w kryterium nr 3 tj. wpływu zadania na poprawę dostępności komunikacyjnej o możliwość przyznawania punktów przez komisje oceniające dla zadań, których realizacja przyczyni się do poprawy dostępności komunikacyjnej w szczególności do nieruchomości, na których realizowane są inwestycje mieszkaniowe w wyniku przyjętych rządowych programów społeczno-gospodarczych. W związku z czym skorygowane zostały wzory dokumentów wykonawczych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.