Zespół Kaszubskie Nuty na festiwalu Europäische Jugendwoche

poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r., 12:42
fot. internet/UG Kościerzyna

Liczne warsztaty, nocleg w zamku, nawiązanie nowych znajomości to tylko część z atrakcji, jakie spotkały uczestników zespołu Kaszubskie Nuty. Muzycy z Kościerzyny brali udział w festiwalu Europäische Jugendwoche w Niemczech. Kaszubi zaprezentowali się przed liczną zagraniczną widownią.

W ubiegłym miesiącu Zespół Folklorystyczny "Kaszubskie Nuty" brał udział w 60 jubileuszowym międzynarodowym festiwalu Europäische Jugendwoche w Niemczech. Ideą tego festiwalu zapoczątkowaną w latach 50-tych XX w., w trudnych czasach "zimnej wojny", jest integracja narodów poprzez wspólną naukę, pracę i zabawę. Pomimo upływu czasu idea ta jest aktualna do dzisiaj.

Uczestnicy festiwalu brali udział w warsztatach tanecznych, wokalnych, a także językowych i z rękodzieła. Poznali kulturę i historię innych narodowości.

Tegoroczny festiwal odwiedziły zespoły z Białorusi, Estonii, Niemiec, Szkocji i Polski. Każdego dnia inny kraj przewodził tematem warsztatów, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli poznać tradycje i obrzędy swoich zagranicznych kolegów, zapoznać się z ich historią, kulturą, geografią, ważnymi wydarzeniami, miejscami i postaciami poszczególnych krajów.

Najważniejszym punktem każdego dnia był wieczorny koncert, a później poczęstunek specjałów danego kraju. Wielkim zaskoczeniem w dniu polskim był odegrany z wieży zamku o godzinie 24. i 12. hejnał mariacki.

Wszystkie zespoły brały też udział w występach w niedaleko położonych miejscowościach Witzenhausen i Allendorf. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Getyngi oraz muzeum granicznego oraz olimpiada w rywalizacji na wesoło. W ostatnim dniu zaprezentowano wspólne międzynarodowe dzieło warsztatów: chóru, orkiestry, tańca oraz rękodzieła i znajomości języków obcych.

W imię tolerancji i wzajemnego szacunku złożono również hołd przy grobie Nieznanego Żołnierza, pod hasłem: Nigdy więcej wojny.

Zespół Kaszubskie Nuty godnie reprezentował Kaszuby i Polskę, czego dowodem były słowa uznania organizatorów, aplauz licznie zebranej publiczności oraz zainteresowanie lokalnych mediów. Dodatkowo nawiązali liczne znajomości, nie obyło się też bez łez wzruszenia przy pożegnaniu.

Dominik Ropela
Info: Gmina Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.