Przed nami jubileuszowy, piąty Festiwal Żurawiny

poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r., 10:02
fot. archiwum

Zupa żurawinowa, Rajd Żurawinowy, występy artystyczne, pokazy gotowania na żywo i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich uczestników V Festiwalu Żurawiny. Jubileuszowa edycja wydarzenia startuje już 1 września! Będzie aktywnie, smacznie i przyjemnie. Organizatorzy zapraszają więc w pierwszy wrześniowy weekend do Dobrogoszczy.

Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" zaprasza już na piątą edycję Festiwalu Żurawiny. Na wszystkich uczestników dwudniowego święta żurawiny czekają nie lada atrakcje.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje Rajd Żurawinowy z darmowym zwiedzaniem najpiękniejszych zakątków powiatu kościerskiego. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwie trasy: rodzinną i zaawansowaną. Pierwszego dnia na miłośników dwóch kółek czeka też piknik i festyn rodzinny, zwieńczony ogniskiem. W niedzielę z kolei rajd połączony będzie z wizytą studyjną na bagnach.

Sobotni dzień festiwalowy rozpocznie się o godz. 10.30 występem kapeli ludowej "Kaszuby" z gminy Karsin i oficjalnym rozpoczęciem. O godzinie 11. odbędzie się konkurs na potrawę, produkt żurawiny. Nie zabraknie też warsztatów i pokazów kulinarnych.

Na godzinę 14. zaplanowano uroczystą mszę świętą polową dożynkową. Po niej nastąpi tradycyjne dzielenie się chlebem. Nieco później na małej scenie będzie odbywało się gotowanie zupy żurawinowej, natomiast na dużej wręczenie nagród "Zasłużeni dla Rolnictwa". Po części oficjalnych dla biesiadników wystąpią "Kaszubskie Nuty". uczniowie z SP Kaliska, czy Sąsiadki Aparatki. Wspólne świętowanie V Festiwalu Żurawiny oraz gminnego święta plonów uświetnią koncerty i zabawa taneczna.

Szczegółowy program V Festiwalu Żurawiny:

Sobota, 1 września
10.00 - śniadanie dla uczestników "Rajdu Żurawinowego" -
10.30 - występ Kapeli Ludowej "Kaszuby" z gminy Karsin
- oficjalne powitanie gości oraz wystawców
11.00 - konkurs na potrawę, produkt z żurawiny - ( namiot) - występ kapeli
12.00 - warsztaty kulinarne ( namiot) pokazy kulinarne - scena mała
13.00 - rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego , wręczenie nagród - występ kapeli
14.00 - uroczysta Msza Święta polowa dożynkowa
15.10 - powitanie zaproszonych gości, poczęstunek chleba dożynkowego
15.30 - przemówienia gości zaproszonych
Scena mała - gotowanie zupy żurawinowej
15.45 - wręczenie nagród " Zasłużeni dla Rolnictwa"
16.10 - Występ Zespołu Folklorystycznego "Kaszubskie Nuty"
16.30 - rozstrzygnięcie konkursu na "Wieniec Dożynkowy"
16.40 - występ uczni z SP Kaliska
17.20 - przywitanie grupy rowerowej i sprawozdanie z Rajdu Żurawinowego - Piotr Książek i Urszula Ebertowska PTTK "Promyk"
17.25 - Sąsiadki Aparatki - Kabaret - KSA "Kościerska Chata"
17.40 - prezentacja kucharzy
18.00 - "Sąsiadki Aparatki" - Kabaret - KSA "Kościerska Chata"
18.20 - koncert Basia Kawa - KSA Kościerska Chata"
19.40 - koncert - Gmina Kościerzyna
21.00 - 2.00 zabawa taneczna

Niedziela, 2 września
12.00 - Wizyta studyjna na bagnach - "Uroczysko"
- festyn sołecki
- zbieranie żurawiny
- gotowanie zupy żurawinowej
- występ kapeli ludowej
- wspólne ognisko

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.