JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018 - uroczysty apel zwieńczył Wielki Zlot Harcerzy

środa, 15 sierpnia 2018 r., 09:45
fot. AL

Harcerze bardzo wyraźnie zapisali się w kartach 90-letniej historii i tradycji ośrodka w Garczynie. W 1932 roku na jego terenie odbył się Światowy Zlot Skautów Wodnych, w którym uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Po 86 latach od tego wydarzenia Powiatowe Centrum Młodzieży zorganizowało Zlot Harcerzy - Jamboree Garczyn Ꞌ2018. Tygodniowy zlot zwieńczył wtorkowy uroczysty apel.

Przez miniony tydzień Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie gościło harcerzy z całej Polski. Odbył się tam bowiem zlot JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018, który miał upamiętniać Światowy Zlot Skautów Wodnych w Garczynie z 1932 roku.

Formuła tegorocznego zlotu miała charakter otwarty. Ośrodek każdego dnia gościł około 50 harcerzy z różnych zakątków Polski. Druhowie najpierw pomagali przy pracach porządkowych, a potem korzystali z rozrywek oferowanych przez ośrodek. Kolejnych 50 harcerzy zwiedzało Kościerzynę. Zlot zwieńczył wtorkowy uroczysty apel, w którym uczestniczyli harcerze z całej Polski z przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego Dariuszem Supłem na czele.

- Spotykamy się tu z okazji dwóch rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia połączenia się organizacji skautowych w jeden Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerstwo powstawało o wiele wcześniej, wstedy kiedy tej Polski na mapie jeszcze nie było, powstawało po to, aby tej Polsce służyć. Harcerze też jako pierwsi stanęli do walki o wolność Polski. Harcerstwo przede wszystkim służba, służba bliźniemu, Polsce, społeczeństwo. Przez te sto lat harcerstwo tę służbę pełniło. Przez mininy tydzień również pełniliście służbę wspomagając ten ośrodek. Pokazaliście przez to, że ten najważniejszy ideał Związku Harcerstwa Polskiego, czyli służba innym, ciągle jest aktualny. Trwaliśmy w tej służbie, trwamy i będziemy trwać dla Rzeczpospolitej i bliźnich - podkreślał Dariusz Supeł.

Podczas apelu uroczyście odsłonięto też pamiątkową mozaikę przedstawiającą godło Polski, jak i złożono kwiaty w miejscach pamięci na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie.

Spotkanie zwieńczył wspólny posiłek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.