Dozowniki do mydła nie tylko w toaletach publicznych

wtorek, 14 sierpnia 2018 r., 13:55
fot. nadesłane

Przyzwyczailiśmy się już do dozowników do mydła w toaletach publicznych do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie, aby ich tam zabrakło. Jednak w domowych łazienkach dozowniki mydła wciąż nie mogą się na dobre zadomowić i w dużej części gospodarstw domowych, dozowników albo nie ma albo są to mydła w opakowaniach z dozownikiem, które po zużyciu wyrzucamy do śmieci. Dlaczego tak jest i czemu warto to zmienić?

Dlaczego warto przekonać się do dozownika mydła?

Wciąż w wielu domach można się spotkać z mydłem w kostce, które nie dość że jest nieestetyczne - no chyba, że mówimy o jeszcze nieużywanym - to w dodatku jest niehigieniczne. Prawie niemożliwa jest sytuacja, że z mydła w domowej łazience korzystają wyłącznie domownicy, bo zawsze znajdzie się ktoś z zewnątrz, kto z tego mydła będzie korzystał. Goście prędzej czy później trafią do naszej łazienki i skorzystają z mydła przy myciu rąk i mogą być mile lub niemile zaskoczeni. Powodów, dla których powinniśmy przerzucić się na mydło w płynie dozowane z dozownika jest kilka a min. ekologiczne podejście, oszczędność, wrażenia estetyczne, lepsza higiena.

Ekologia

Często w domowych łazienkach można spotkać mydła w pojemnikach z dozownikiem o pojemności 500 ml i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że takie mydło szybko się kończy, a plastikowe opakowanie wyrzucamy do śmieci. Gdybyśmy używali dozownika łazienkowego, który można uzupełniać dowolnym mydłem w płynie z większego pojemnika rzadziej wyrzucalibyśmy puste opakowanie. Patrząc na to, że mydła w płynie często występują w opakowaniach 5 litrowych, mogłoby to być nawet 10 razy mniej opakowań wyrzucanych do śmieci.

Oszczędność

Zaoszczędzone pieniądze to czynnik, który trafia do wyobraźni każdej osoby a w przypadku dozownika do mydła z pewnością wyjdzie to na dobre stanowi naszego portfela. Raz wydane pieniądze na dozownik łazienkowy zwrócą nam się poprzez to, że kupując duże opakowanie mydła w płynie zapłacimy mniej niż za kilka małych, dochodzi do tego fakt, że możemy kupić jakie tylko chcemy mydło, tańsze lub droższe. Ponadto mydła w kostce zużywają się w niekontrolowany sposób, często nawet nie będąc używanymi, nie tak jak ma to miejsce w przypadku mydła w płynie, które jest dozowane zawsze w odpowiedniej ilości.

Estetyka

Wrażenia estetyczne przy zetknięciu z rozpaćkanym mydłem w mydelniczce lub na umywalce nie są zbyt dobre nawet dla domowników, nie wspominając już o gościach, którzy odwiedzają nasz dom. Zdecydowanie lepiej prezentuje się dozownik, który będzie nie tylko bardziej praktyczny i lepiej dopasowany do łazienki ale też po prostu ładniejszy. Ludzie często decydują się teraz na komplety łazienkowe utrzymane w jednym stylu, które zazwyczaj obejmują dozownik do mydła, szczotkę do WC, kubki łazienkowe i uchwyt na papier toaletowy. Takie zestawienie utrzymane w jednej kolorystyce i designie bardzo korzystnie wpływa na wygląd łazienki.

Higiena

Tutaj sprawa jest dość oczywista ponieważ używając mydła w kostce bierzemy do ręki to same mydło, które wcześniej wziął ktoś przed umyciem rąk; z pewnością nie jest to higieniczne rozwiązanie. Używając mydła w płynie, które dozujemy z dozownika, nie mamy fizycznej styczności z mydłem, które wcześniej dotykał ktoś inny. Zazwyczaj dozowniki łazienkowe są uruchamiane przyciskiem, lecz równie dobrze można w łazience zamontować dozownik automatyczny, który jeszcze bardziej poprawi higienę rąk w naszym domu.

Ryszard Kurek
Ole.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.