Skąd czerpać energię do biegania? Zalety porannych i wieczornych treningów

wtorek, 14 sierpnia 2018 r., 13:34
fot. nadesłane

Bieganie daje wiele korzyści zdrowotnych - to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Jednak to, jakie efekty da trening, zależy od pory dnia. Poranne biegi są efektywniejsze w kwestii odchudzania, natomiast wieczorne pozwalają zredukować stres i zapewniają dobry sen. Wieczorne i poranne treningi mają również wiele innych zalet, które warto poznać, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Zalety porannego biegania

Bieganie rano znakomicie rozbudza, ponieważ przyspiesza tętno, a tym samym krążenie krwi. Dzięki temu organizm jest dotleniony i może działać na najwyższych obrotach od samego rana. Poranny trening usprawnia funkcjonowanie mózgu, normuje ciśnienie krwi i poprawia pracę jelit oraz żołądka. Zwiększa jednak ryzyko kontuzji, dlatego ważny jest odpowiedni strój, który można nabyć np. na stronie www.nessi-sport.com.

Jednak najbardziej cenioną zaletą porannego biegania jest to, że przyspiesza ono metabolizm. Warunkiem jest bieganie w zmiennym tempie, łączące wysiłek aerobowy i anaerobowy. Organizm zostaje wówczas wytrącony z równowagi, dlatego musi podjąć duży wysiłek metaboliczny, aby ją przywrócić. Co ważne - takiego wysiłku nie należy podejmować na czczo, ponieważ może to doprowadzić do omdlenia. Zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku, np. banana. Ważną kwestią jest tez dobór odpowiedniego stroju do biegania, wykonanego z oddychających materiałów i nie krępującego ruchów, zobacz więcej w artykule Kolorowa rewolucja biegowa - jeszcze lepsze legginsy biegowe.

Zalety biegania wieczorem

Wieczorne bieganie znakomicie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Aby tak działał, wysiłek nie może być zbyt intensywny. Trening o tej porze dnia skutecznie likwiduje napięcia, dotlenia, normuje ciśnienie krwi i odpręża. Obniżenie poziomu stresu i dotlenienie organizmu sprawia, że łatwiej jest wyciszyć się i zasnąć, ponieważ do głosu mogą dojść hormony odpowiedzialne za przygotowanie ciała do snu, czyli melanina i serotonina.

Niewątpliwą zaletą planowania treningu wieczorem jest to, że można na niego poświęcić więcej czasu. Nie trzeba się nigdzie spieszyć, a to znacznie ułatwia odstresowanie i pozwala wydłużyć dystans. Należy jednak pamiętać, że wieczorne bieganie nie może być zbyt intensywne, a po nim trzeba jeszcze znaleźć czas na zjedzenie kolacji.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.