Operacje tarczycy jeszcze bezpieczniejsze. Kościerski szpital z nowym sprzętem

poniedziałek, 13 sierpnia 2018 r., 12:41
fot. internet/pixabay

Kościerski szpital wzbogacił się o nowy sprzęt. Tym razem oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wzbogacił o neuromonitor. Będzie on regularnie używany by zapewnić najwyższy standard pacjentom.

Dobry sprzęt medyczny umożliwia chirurgom w bezpieczny i precyzyjny sposób wykonać operację. W takie urządzenie wzbogacił się kościerski szpital. W ubiegłym tygodniu Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, kierowany przez dr hab. Wojciecha Makarewicza, otrzymał neuromonitor służący do wykrywania nerwów krtaniowych.

Neuromonitor posłuży między innymi do operacji tarczycy. Corocznie takich zabiegów wykonuje się ponad 150. Takie operacje cechują się bardzo wielkim ryzykiem. Narażone są między innymi nerwów krtaniowych, co w konsekwencji może prowadzić do trwałej zmiany głosu, chrypki lub nawet utraty mowy.

Nerwy krtaniowe bywają niewidoczne w przypadku nowotworów tarczycy lub przy operacjach wola nawrotowego. To samo zdarza się, gdy tarczyca jest bardzo duża i przesuwa okoliczne struktury (w tym nerwy) z ich prawidłowego położenia w inną lokalizację.

Neuromonitor znacznie poprawia bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji tarczycy. Pozwala na wykrycie nerwów krtaniowych, sygnalizując dźwiękiem oraz wykresem, gdy specjalny czujnik zostanie do nich zbliżony.

Warto zaznaczyć, że odbyły się już pierwsze operacje z użyciem tego sprzętu. Przeprowadził je dr Krzysztof Kasperowicz i co ważne, zakończyły się pełnym sukcesem. Jak informuje Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, neuromonitor będzie regularnie wykorzystywany, aby zapewnić kolejnym pacjentom najwyższy standard leczenia.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.