Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie gości harcerzy z całej Polski

piątek, 10 sierpnia 2018 r., 13:06
fot. AL

Najpierw prace porządkowe, a potem harce - tak wygląda dzień harcerskiego zlotu w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Każdego dnia ośrodek odwiedza grupa około 50 harcerzy, przebywających na Ogólnopolskim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Punktem kulminacyjnym garczyńskiego zlotu, będzie wtorkowy uroczysty apel, harce i wspólne ognisko.

Na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie trwa Zlot Harcerzy - JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018, który jest potkaniem harcerzy, nawiązującym do historycznego zlotu z roku 1932, który wizytował Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Ośrodek każdego dnia odwiedza około 50 harcerzy z różnych zakątków Polski. Druhowie najpierw pomagają przy pracach porządkowych, a potem korzystają z rozrywek oferowanych przez ośrodek. Kolejnych 50 harcerzy zwiedza Kościerzynę.

- Codziennie przyjeżdża do nas grupka około 50 osób, pięć zastępów. Spędzają tu czas z podziałem na dwa elementy: służba i harce. Służba, czyli element, podczas którego wykonują proste prace porządkowe polegające na odchwaszczaniu miejsc zieleni, malowaniu barierek, porządkowaniu pozostałości jeszcze skutków ubiegłorocznej nawałnicy. Potem jest wspólny posiłek, a po nim oferujemy różne aktywności na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży, a więc przystań, strzelnica, małpi gaj, kąpielisko. Chodzi o to, aby fajnie, miło spędzić czas - wyjaśnia Marek Wołoszyk, dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie.

- Przyjeżdżają do nas ludzie z różnych rejonów Polski. W czwartek przebywali u nas harcerze ze Śląska, w piątek z województwa łódzkiego. Jest to więc dla nas również element dobrej promocji - dodaje.

Promocja jest skuteczna, bo jak przyznają sami harcerze, ośrodek jest miejscem, do którego chętnie by wrócili.

- Jesteśmy z Głowna. Przyjechaliśmy tu hufcem w liczbie 40 osób. Miło spędziliśmy tu czas, a dodatkowo mogliśmy się przyczynić do tego, że wizerunek tego miejsca ulegnie poprawie. Mnie osobiście takie prace bardzo się podobają, bo lubię prace ogrodnicze. Mam działkę, na której uprawiam warzywa. Ośrodek, w którym się znajdujemy jest godny polecenia, tak jak zresztą same Kaszuby, które są niezwykle urokliwym, malowniczym miejscem Piotr Karwacki, komendant Hufca Głowno.

Zlot Harcerzy - JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018 potrwa do wtorku, 14 sierpnia. Tego dnia zaplanowano harce wodne nawiązujące do Światowego Zlotu Skautów Wodnych w Garczynie z 1932 roku, uroczysty apel, wspólne ognisko, a także Dzień Otwarty Powiatowego Centrum Młodzieży, podczas którego chętni będą mogli skorzystać z atrakcji oferowanych przez ośrodek.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.