W Tuszkowach powstał krzyż upamiętniający sierpniową nawałnicę

piątek, 10 sierpnia 2018 r., 12:25
fot. internet

Krzyż o wysokości 11,5 metra oraz ogromny obelisk - w taki sposób parafia w Lipuszu uczci pierwszą rocznicę nawałnicy, która spustoszyła sporą część gminy. Uroczystości w Tuszkowach zaplanowano na sobotę, 11 sierpnia o godzinie 23.

Mija rok od kiedy trwająca zaledwie kilkadziesiąt minut nawałnica zmieniła krajobraz Kaszub i życie ich mieszkańców. Zniszczonych tysiące hektarów lasów, pozrywane dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, zerwane linie energetyczne - to tylko nieliczne ze skutków żywiołu. Ich usuwanie nadal trwa.

Wspomnienia tamtych wydarzeń wciąż są żywe w pamięci mieszkańców. W wielu miejscowościach w pierwszą rocznicę tego zdarzenia odbędą się msze dziękczynne za ocalone życie. Lipuszanie dodatkowo uczczą tę datę także w inny sposób.

- Inicjatywa ta powstała z potrzeby serca. Nie tyle jednak chcemy upamiętnić to wydarzenie, co podziękować Bogu za ocalone życie. Żywioł spustoszył naszą gminę, ale na szczęście nikt z mieszkańców nie ucierpiał. Przy prawie 12 metrowy krzyżu, powstał też obelisk z tablicą, a na niej napis "Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie. - wdzięczni Panu Bogu za ocalenie życia, mieszkańcy parafii św. Michała Archanioła i gminy Lipusz" - mówi ks. prałat Jan Ostrowski, proboszcz lipuskiej parafii.

Jak dodaje, krzyż został w większości wykonany z drewna z powalonego w masywie leśnym w Tuszkowach drzewa. Uroczystości pod krzyżem odbędą się w sobotę, 11 sierpnia o godzinie 23, a więc o godzinie, która przed rokiem zmieniła życie mieszkańców tamtejszej społeczności.

Chętne osoby, które chciałyby wziąć udział w tym wydarzeniu, proszone są o zebranie się przy kościele w Lipuszu, skąd o godzinie 22.20 do miejsca pamięci wyruszą trzy autokary.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.