W kościerskim szpitalu powstało Centrum Zdrowia Psychicznego

środa, 8 sierpnia 2018 r., 12:56
fot. nadesłane/Szpital Specjalistycznej w Kościerzynie

Osiem sal chorych z 30 łóżkami, w sumie 42 miejsca dla pacjentów - tak prezentuje się nowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjenci mogą z niego korzystać od sierpnia.

Od tygodnia w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie działa Centrum Zdrowia Psychicznego. Jest to program pilotażowy, na realizację którego kościerski szpital, jako jedyny w Pomorskiem, podpisał trzyletnią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Jest to dla nas ogromne wyzwanie. Staramy się stopniowo przechodzić z modelu "azylowego" leczenia psychiatrycznego na model "Środowiskowy", zgodny z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, jak i kierunkami reform psychiatrii, dokonującymi się w Państwach rozwiniętych - przyznaje dr Piotr Stoń lekarz kierujący Centrum Zdrowia Psychicznego.

Programem objęci zostaną dorośli mieszkańcy powiatu kościerskiego, świadczenia zdrowotne w zakresie opieki psychiatrycznej dla pacjentów spoza powiatu realizowane będą na dotychczasowych zasadach.

Centrum Zdrowia Psychicznego powstało na bazie oddziału psychiatrycznego, poradni zdrowia psychicznego i zespołu leczenia środowiskowego. Zostało powiększone o oddział dzienny psychiatryczny i punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny będzie świadczył usługi w godz. 8.-18. Będą też udzielane porady telefoniczne. Pod specjalnym interwencyjnym numerem tel. 58 686-07-77 będzie dyżurował psycholog, który przyjmie zgłoszenia, udzieli odpowiednich informacji, pokieruje pacjentem, a w razie potrzeby udzieli porady.

Oddział psychiatryczny jest przeznaczony dla 30 pacjentów, natomiast dzienny dla 12 pacjentów. W ramach terapii dziennej można będzie skorzystać z pomocy lekarza, psychologa, terapeuty zajęciowego. Osoby objęte dzienną opieką otrzymają jeden posiłek.

Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego powiatu kościerskiego ma przeciwdziałać stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz przy odpowiedniej koordynacji dać im szansę na osiągnięcie lepszych efektów leczenia.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.