Najlepsi gawędziarze 41. wielewskiego turnieju wyłonieni i nagrodzeni

poniedziałek, 6 sierpnia 2018 r., 10:05
fot. AL

Wielewski Turniej Gawędziarzy to święto gawędy i mowy ojczystej. W tym roku odbył się już po raz 41. Tym samym do Wiela zjechali gawędziarze z różnych zakątków Kaszub, Kociewia oraz Rzeszowszczyzny. W opowieściach zmagali się w sobotę, w niedzielne popołudnie ogłoszono wyniki i nagrodzono najlepszych gawędziarzy.

Turniej rozpoczął się w sobotnie popołudnie w Domu Kultury w Wielu, gdzie nastąpiła też prezentacja gawęd, po czym odbyło się spotkanie integracyjne dla uczestników turnieju. Niedzielny dzień zainaugurowano mszą świętą. Nieco później uczestnicy wydarzenia, jak i goście udali się przemarszem do pomników Wicka Rogali, Hieronima Derdowskiego oraz grobu Józefa Brzezińskiego, by dotrzeć do sceny nad Jeziorem Wielewskim, gdzie odbyło się podsumowanie 41. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy.

- Pragniemy wyrazić słowa uznania dla organizatorów za stworzenie miłej, rodzinnej atmosfery, którą otoczeni zostali uczestnicy turnieju. Dzięki zmianie terminu tegoroczne zmagania zaszczyciło swą obecnością 30 uczestników, w tym liczne grono Rzeszowian z Nosówki zainspirowanych przez wieloletnią propagatorkę wielewskiego turnieju, panią Stefanię Budę - mówił Tadeusz Lipski, przewodniczący jury.

Po raz pierwszy podczas turnieju stworzono kategorię dzieci i młodzieży, w której z dużą swobodą, nabierając szlifów gawędziarskich, konkurowali ze sobą uczestnicy z Rzeszowszczyzny, Kaszub i młodzież z Kociewia, którą od wielu przygotowuje Bogumiła Fijałkowska.

- Pragniemy podkreślić również więzi międzypokoleniowe, gdyż wielu młodych uczestników wskazuje na swoje babcie jako inicjatorki ich zainteresowań regionalizmem. Turniej ten rozpoczyna kolejną dekadę historii zmagań gawędziarskich w Wielu, stąd wypada życzyć, by wciąż się rozwijał, wnosił nowe treści i nadal ubogacał kulturę regionalną - podsumował Tadeusz Lipski.

Jury obradowało w składzie: Tadeusz Lipski (przewodniczący), Felicja Baska-Borzyszkowska, Bożena Ugowska i Grzegorz Schramke.

Po ogłoszeniu wyników wystąpił kabaret Pùrtce". Wydarzenie uświetnił również występ zespołu "Kaszuby" z Wiela i Karsina.

Organizatorami turnieju byli: gmina Karsin, Dom Kultury im. H. Derdowskiego i Muzeum Ziemi Zaborskiej oraz ZKP O/Karsin-Wiele w partnerstwie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Karsin Roman Brunke oraz Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt.

Wyniki 41. Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy:

kategoria im. Józefa Brzezińskiego:
1. miejsce - Patrycja Golimowska
2. miejsce - Andżelika Kamińska
2. miejsce - Monika Mokwa
3. miejsce - Wiktoria Wąsik
wyróżnienie - Zuzanna Gliszczyńska

kategoria im. Józefa Bruskiego:
1. miejsce - Anna Gliszczyńska
2. miejsce - Joanna Jester
3. miejsce - nie przyznano
wyróżnienie - Lidia Czaplewska

kategoria im. Wincentego Rogali:
1. miejsce - Stefania Buda
2. miejsce - Paulina Iżyńska
2. miejsce - Kazimiera Gajdek
3. miejsce - Zdzisława Bosek
wyróżnienie - Mateusz Iżyński
wyróżnienie - Kazimiera Bębenek

kategoria im. Hieronima Derdowskiego:
nagroda główna - Józef Roszman
1. miejsce - Karolina Keler
2. miejsce - Krystyna Kamińska
2. miejsce - Halina Wreza
3. miejsce - nie przyznano
wyróżnienie - Ewa Jeleń

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.