Uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

czwartek, 2 sierpnia 2018 r., 08:52
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

1 sierpnia punktualnie o godzinie 17. w hołdzie powstańcom, zawyły syreny, a zgromadzeni na Rynku mieszkańcy przystanęli w ciszy. Tym sposobem w Kościerzynie, jak i całej Polsce upamiętniono 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzięki tutejszym harcerzom i grupie rekonstrukcyjne,j lokalna społeczność miała okazję obejrzeć też inscenizację wydarzeń z 1944 roku.

Wzorem lat ubiegłych w Kościerzynie i Łubianie uczczono jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Dzięki kościerskim harcerze oraz grupie rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" z Męcikału tutejsza społeczność miała okazję obejrzeć inscenizację akcji zbrojnej z 1944 roku.

- Cała inscenizacja rozpoczęła się o godz. 17., w godzinę "W", gdy zawyły syreny, a zgromadzeni na kościerskim rynku mieszkańcy minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich. Następnie przy wystrzałach z karabinów i huku z dział rozpoczęły się walki uliczne, podczas których harcerze odgrywający powstańców zdobywali posterunek niemiecki, na którym zawiesili biało - czerwoną flagę - relacjonuje Piotr Kwidziński.

- Odział niemiecki próbował odzyskać utracony posterunek przez frontalny atak, a gdy ten się nie powiódł podstępem i szantażem próbowano odzyskać utracone pozycje. Sanitariuszki opatrywały rannych i wynosiły ich z miejsca walki. Ta inscenizacja przybliżyła grozę tamtych dni, gdy okupant próbując zdobyć Walczącą Warszawę dopuszczał się tylu zbrodni - kontynuuje.

Po inscenizacji mieszkańcy mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonowała poczta powstańcza oraz otrzymać specjalnie przygotowaną przez harcerzy na tę okazję Gazetę Powstańczą.

Wydarzenia w Łubianie również rozpoczęły się od walk ulicznych, po których uczestnicy i widzowie udali się pod krzyż misyjny przy kościele, gdzie odbył się apel połączony z modlitwą oraz złożenie kwiatów i minuta ciszy.

- W taki sposób mogliśmy oddać hołd powstańcom. Harcerze i grupa rekonstrukcyjna dziękują Urzędowi Miasta w Kościerzynie, Urzędowi Gminy w Kościerzynie, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddz. w Łubianie, Kościerskiemu Domowi Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz parafii w Łubianie, Zespołowi Kształcenia w Łubianie i KP PSP w Kościerzynie za pomoc w organizacji imprez - podsumowuje Piotr Kwidziński.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.