Samorząd województwa pomorskiego wesprze zakup sprzętu dla OSP

wtorek, 31 lipca 2018 r., 12:48
fot. archiwum

Ponad pół miliona złotych samorząd województwa pomorskiego przekaże na zakup sprzętu dla ochotniczych straży pożarnych. Łącznie środki trafią do 77 jednostek z 44 pomorskich gmin. W nowy sprzęt doposażone zostanie również pięć jednostek z terenu powiatu kościerskiego.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zagłosowali nad przekazaniem dotacji na zakup sprzętu dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Uchwała został przegłosowana jednogłośnie.

- Jednostki zostaną wyposażone w 14 motopomp i 16 agregatów prądotwórczych, piły ratownicze i pompy szlamowe. To sprzęt, który usprawni ich pracę i uratuje dorobek, zdrowie, a nawet życie wielu mieszkańców naszego województwa. Należy podkreślić, że pomorscy strażacy działają niezwykle sprawnie. W wielu przypadkach to właśnie oni docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi - mówił marszałek województwa Mieczysław Struk.

Nowy sprzęt otrzyma 77 jednostek ochotniczej straży pożarnej z 44 gmin Pomorza, w tym pięć OSP z terenu powiatu kościerskiego.

Warto dodać, że radni przyznali też dodatkową dotację w wysokości 5 tys. zł dla zasłużonych jednostek OSP w Karsinie, Dzierżążnie i Czarnej Dąbrówce. Jednostki kupią latarki strażackie, saperki, defibrylator szkoleniowy oraz urządzenie sterujące fantomem do ćwiczeń pierwszej pomocy.

- W październiku jako zarząd OSP województwa pomorskiego złożyliśmy wniosek do marszałka o dofinansowanie zakupu sprzętu bądź samochodów dla jednostek OSP. W styczniu, po rocznej naradzie, sprecyzowaliśmy potrzeby jednostek, który zgłosiły zapotrzebowania na sprzęt. Cieszymy się bardzo, że radni Sejmiku Województwa Pomorskiego przychylili się do naszego wniosku i jednogłośnie zaopiniowali go do realizacji. Tym sposobem dzięki ponad półmilionowej dotacji aż 77 jednostek zostanie doposażonych w 92 jednostki sprzętowe - podkreśla dh Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Gdańsku.

Wykaz jednostek OSP z powiatu kościerskiego, które otrzymały wsparcie na zakup sprzętu:
OSP Wysin - motopompa 16/8 (18.200 zł)
OSP Wysin - agregat prądotwórczy (4.500 zł)
OSP Głodowo - piła ratownicza (2.600 zł)
OSP Stara Kiszewa - pompa szlamowa (3.000 zł)
OSP Konarzyny - motopompa pływająca (2.775 zł)
OSP Wielki Klincz - agregat prądotwórczy (4.500 zł)
OSP Wielki Klincz - motopompa pływająca (2.775 zł)

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.