Jamboree Garczyn'2018 - niebawem wielki zlot harcerzy

wtorek, 31 lipca 2018 r., 10:54
fot. archiwum

Harcerze bardzo wyraźnie zapisali się w kartach 90-letniej historii i tradycji ośrodka w Garczynie. W 1932 roku na jego terenie odbył się Światowy Zlot Skautów Wodnych, w którym uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Po 86 latach od tego wydarzenia Powiatowe Centrum Młodzieży organizuje Zlot Harcerzy - Jamboree Garczyn Ꞌ2018.

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie świętuje jubileusz 90-lecia powstania ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. Z tej okazji odbywają się różne wydarzenia upamiętniające dorobek ośrodka, ale też i go promujące. Na kartach 90-letniej historii centrum niewątpliwie zapisali się harcerze. To właśnie na terenie Garczyna w 1932 roku odbył się Światowy Zlot Skautów Wodnych (ang. "jamboree").

- Od tamtej pory mimo starań polskiemu skautingowi nie udało się pozyskać organizacji tej rangi międzynarodowej imprezy. Na terenie gminy Kościerzyna odbyło się więc wydarzenie historyczne niemałej rangi. Popularyzacja w świadomości mieszkańców regionu tego wydarzenia jest niewątpliwie celowa jako działanie prospołeczne i patriotyczne. Świadczą o tym również organizowane przez kościerskich harcerzy w ciągu ostatnich kilku lat spotkania upamiętniające tamto wydarzenie - przyznaje Powiatowe Centrum Młodzieży.

Jubileusz ośrodka, jak i przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do upamiętnienia zlotu sprzed 86 lat.

- Setna rocznica odzyskania niepodległości jest dobrą okazją do upamiętnienia różnych wydarzeń o charakterze patriotycznym, więc i my nie powinniśmy przegapić takiej okazji. Zresztą Zlot Stulecia ZHP na Wyspie Sobieszewskiej (odbędzie się w dniach od 6 do 16 sierpnia) nawiązuje wyraźnie co do formy i daty wydarzeń z 1932 roku z Garczyna. Współpraca z organizatorami zlotu pozwoli przybliżyć nasze wydarzenie szerszej liczbie osób - podkreśla PCM w Garczynie.

Zlot Harcerzy - JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018 ma być spotkaniem harcerzy, nawiązującym do historycznego zlotu z roku 1932, który wizytował Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Gospodarzami tego wydarzenia będą harcerze z gminy Kościerzyna: 23. Drużyna ZHP im. Remusowej Kary z Łubiany oraz 11. Drużyna ZHP im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Wielkiego Klincza. Planowany jest też udział zastępów ZHP z Lublina, Poznania, Bydgoszczy i Łodzi - środowisk harcerskich, które mocno zaakcentowały swój udział w zlocie w roku 1932 oraz wszystkich środowisk harcerskich z terenu powiatu kościerskiego.

Poniżej przedstawiamy program zlotu, który odbędzie się w dniach od 7 do 13 sierpnia.

Program zlotu harcerskiego na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PCM w Garczynie:

godz. 10.-13. - służba w zastępach (prace porządkowo-remontowe pod okiem fachowców na terenie PCM)
godz. 13.-14. - posiłek
godz. 14.-17. - harce (zajęcia wodne, sportowe, survivalowe, proobronne pod opieką instruktorów PCM)

plan dnia 14 sierpnia:
godz. 10.-13. - harce wodne
godz. 13.-14. - apel zlotowy
godz. 14.-15. - wspólny posiłek
godz. 15.-18. - ognisko - Dzień otwarty PCM

AL
info. PCM Garczyn

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.