W Kościerzynie i Łubianie uczczą 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

poniedziałek, 30 lipca 2018 r., 14:22
fot. archiwum

Minuta ciszy w Godzinę W oraz rekonstrukcja wydarzeń z 1944 roku - tak w środę, 1 sierpnia w Kościerzynie i Łubianie uczczona zostanie 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przybliżenie działań powstańców będzie możliwe dzięki kościerskim harcerzom i Stowarzyszeniu "Cis" z Męcikału, którzy od lat dbają by pamięć o bohaterach wciąż była żywa.

Przybliżenie działań powstańców będzie możliwe dzięki kościerskim harcerzom, którzy od lat dbają by pamięć o bohaterach wciąż była żywa. Wydarzenia upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego tradycyjnie odbędą się w Kościerzynie oraz Łubianie.

W Kościerzynie rozpoczną się o godzinie 16., gdzie chętni będą mogli obejrzeć elementy wojennej Warszawy. Dokładnie o godzinie 17., a więc w godzina "W " uczczona zostanie minutą ciszy. Po niej nastąpi krótka inscenizacja powstania oraz przedstawienie funkcjonowania poczty powstańczej.

- Sceny, które odegrane zostaną przez rekonstruktorów miały miejsce w rzeczywistości. Rekonstruktorzy przedstawią rekonstrukcję wydarzeń z dzielnicy Warszawy Wola, gdzie po sukcesach powstańców, nastąpiła niemiecka pacyfikacja tej dzielnicy. W ciągu jednego dnia hitlerowcy wymordowali 40 tys. mieszkańców - przypomina Piotr Kwidziński.

Ci, którzy nie zdążą obejrzeć rekonstrukcji w Kościerzynie, mogą udać się do Łubiany, gdzie inscenizację zaplanowano na godzinę 19.

Rekonstrukcję będzie można obejrzeć dzięki harcerzom ZHP i ZHR z Kościerzyny oraz Stowarzyszeniu Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" z Męcikału.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.