Sezon turystyczny na półmetku. Dopisują pogoda i turyści

poniedziałek, 30 lipca 2018 r., 14:07
fot. internet/pixabay.com

Wakacje wciąż trwają, a letnia pogoda dopisuje. Tym samym nie brak więc turystów, którzy najchętniej upalne dni spędzają nad jeziorami i morzem. W tym roku w powiecie kościerskim udało się zrealizować dużo więcej turystycznych przedsięwzięć, niż w ubiegłym roku. Kaszubi równie chętnie wyjeżdżają za granicę. Najchętniej podróżują do Grecji, Turcji i Hiszpanii.

Połowa sezonu letniego już za nami. Jak mówią przedstawiciele branży turystycznej, sezon z uwagi na sprzyjającą aurę pogodową zaczął się w tym roku szybciej, bo już w maju. Jak przyznają, jest on też dużo bardziej udany, choć nie tak intensywny.

- W tym sezonie odnotowaliśmy pięcioprocentowy wzrost frekwencji. W miesiącach nauki szkolnej odwiedzają nas głównie zorganizowane grupy szkolne z województw: pomorskiego, warmińskiego, mazurskiego i zachodniopomorskiego. Kalkulujemy, że dziennie odwiedza nas nawet tysiąc osób. Jest to spowodowane nie tylko super pogodą, ale także zwiększeniem się atrakcyjności naszego muzeum. Muzeum rozwija się i z roku na rok przyciąga coraz to większe grono osób. Ludzie lubią Wdzydze i nas. Zorganizowane grupy gościmy w tygodniu, a osoby indywidualne najczęściej w weekendy - mówi Bartosz Stachowiak z Muzeum we Wdzydzach.

- Mamy więcej klientów. Jest ogromne zainteresowanie naszą nową atrakcją, którą mamy na miejscu "Tajemnica Starego Browaru". Bardzo dużo klientów pyta o kajaki w Kościerzynie i okolicach - dodaje Angelika Patoka, marketingowiec Starego Browaru Kościerzyna.

Jak informuje Centrum Informacji ze Starej Kiszewy, zmniejszyła się ilość dni, na które przyjeżdżają turyści. Kiedyś były to raczej tygodnie, w tym roku są to tylko weekendy lub trzydniowe wyjazdy.

Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający Kaszuby?

Turyści, którzy wypoczywają w powiecie kościerskim, poza rozkoszowaniem się urokliwymi kaszubskimi pejzażami, mogą skorzystać z takich atrakcji jak: przepływ kajakowy rzeką Borowa, licznych możliwości wynajmu rowerów i rowerków wodnych, a także z muzeów.

- Wypoczynek na Kaszubach wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kolejny raz mamy do czynienia zarówno z powracającymi turystami, jak i z ludźmi odwiedzającymi Kościerzynę po raz pierwszy. Obie grupy jednogłośnie zachwalają walory naszych stron, podkreślając, że są zaskoczeni tak miłą atmosferą. Możemy stwierdzić, iż ten sezon na półmetku jest lepszy od ubiegłorocznego. Biorąc pod uwagę turystów odwiedzających nasz punkt informacji śmiało można powiedzieć, że z naszej oferty skorzystały już tysiące osób. Sezon co prawda jest na półmetku, ale widać że turystów z tygodnia na tydzień jest coraz więcej. Na naszych terenach najwięcej pojawia się turystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, ale ostatnio również odwiedzają nas mieszkańcy Skandynawii. Nie są to natomiast tak wysokie liczby, jak w przypadku rodzimych turystów. W ciągu miesiąca odwiedza nas średnio kilkuset turystów z kilku państw - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.

- Pogoda nam w tym roku dopisała, klientów jest więcej niż w latach ubiegłych. Nasza trasa na ogół jest łatwa, ale mamy kilka trudniejszych przeszkód. Deszcze uzupełniły wodę w rzekach, poziom jest wysoki, niektórym sprawia to problem, innym wręcz przeciwnie, frajdę. Po ubiegłorocznych nawałnicach nasza trasa była dość mocno staranowana. Masa przewróconych drzew na trasie, gałęzie. Trasa była niemal nieprzejezdna, to wszystko uporządkowaliśmy sami. Obecnie jest tylko jedno przewrócone drzewo na trasie. Nie chcę spekulować nad tym sezonem, jest za wcześnie żeby to ocenić. Mamy dni, kiedy odwiedza nas nawet 70 osób, ale są też takie dni, kiedy mimo świetnej pogodny nie mamy nikogo, nie ma żadnej zasady, nie da się tego określić - informuje Seweryn Jereczek z Kajaki Młyn.

- Najwięcej turystów przyjeżdża w weekendy. Najczęściej pytają o atrakcje turystyczne powiatu kościerskiego oraz starogardzkiego. Dużo osób pyta o trasy rowerowe, kąpieliska oraz jeziora, a także o kalendarze imprez oraz atrakcje dla rodzin z dziećmi. Często również pada pytanie gdzie można zjeść regionalne potrawy lub kupić regionalne produkty. W centrum informacji otrzymują mapki, informatory, kalendarze imprez oraz różnego rodzaju ulotki turystyczne - podsumowuje Jagoda Rogowska GOKSiT Stara Kiszewa.

Zapowiada się więc udany sezon turystyczny, którego nie popsuje nawet ubiegłoroczna nawałnica.

- Wydawać by się mogło, że zeszłoroczne nawałnice zbierają żniwo, jeśli chodzi o wybór miejsca wypoczynku. Jednak z naszych obserwacji wynika, iż Kościerzyna wypracowała już sobie solidną markę na turystycznej mapie Kaszub. Co roku przygotowujemy szereg akcji i materiałów promujących nasze miasto i region - akcentuje Krzysztof Jażdżewski z Muzeum Ziemi Kościerskiej.

A gdzie najchętniej wypoczywają Kaszubi?

Spoza granic kraju najwięcej przyjechało do nas turystów z Niemiec. Możemy spotkać również Japończyków, Chińczyków, Anglików i Norwegów, a także Francuzów i nie tylko. A gdzie najchętniej wypoczywają Kaszubi?

- Turyści wyjeżdżający na wakacje z Pomorza chętniej zaglądają do biur podróży niż jest to w wypadku innych województw. Być może spowodowane jest to faktem, że z północy Polski wyjazd na południe Europy, zwłaszcza we własnym zakresie, samochodem, to znacznie dłuższa wyprawa niż z południa kraju. Poza tym w tym sezonie turyści w ogóle ruszyli do biur podróży, a jednym z powodów jest rosnące przekonanie, że kupno gotowej oferty i tak jest tańsze w ostatecznym rozrachunku niż samodzielne przygotowanie wakacji - tłumaczy Jarosław Kałucki rzecznik prasowy Travelplanet.pl.

Najczęściej wybierane państwa przez Kaszubów to: Grecja, Turcja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy i Albania.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.