Parafie w Wielu i Kościerzynie z dotacją na prace konserwatorskie

piątek, 27 lipca 2018 r., 14:27
fot. archiwum

Szlak Kościołów Książąt Pomorskich i Szlak Sanktuariów Maryjnych Pomorza to dwa projekty, który uzyskały dofinansowanie unijne na prace konserwatorskie łącznie w 11 pomorskich kościołach. Środki trafią też do parafii w Wielu oraz Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego dwa kolejne projekty otrzymały unijne wsparcie. Inwestycje dotyczą utworzenia produktów turystycznych - Szlaku Kościołów Książąt Pomorskich i Szlaku Sanktuariów Maryjnych Pomorza. Dzięki realizowanym inwestycjom pracami renowacyjnymi lub konserwatorskimi objętych zostanie 11 kościołów w województwie pomorskim.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, pierwsza inwestycja, dotycząca utworzenia Szlaku Kościołów Książąt Pomorskich, zostanie zrealizowana przez parafię Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Wartość projektu to 19,6 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło 11,7 mln zł.

- W ramach projektu, zostaną wprowadzone działania promocyjne nowo utworzonego produktu turystycznego. Będzie to m.in. zapewnienie obsługi przez przewodników turystycznych, zamontowanie tablic informacyjnych, przygotowanie wirtualnego spaceru i opracowanie strony internetowej szlaku - podaje Dorota Patzer z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Drugi z projektów, utworzenia Szlaku Sanktuariów Maryjnych Pomorza, opiewa na kwotę 19,5 mln zł, a dotacja ma wynieść 11,7 mln zł. Zadanie obejmuje sześć obiektów, a w jego ramach odwiedzającym sanktuaria zapewnione będzie: oznakowanie szlaku, mapy wielkoformatowe (przebieg Szlaku), gra terenowa, obsługa przewodników turystycznych i wirtualny spacer. Realizowane będą także działania promujące Szlak: materiały informacyjne, film promocyjny czy strona www. W planach jest również wizyta studyjna dla dziennikarzy i menedżerów biur pielgrzymkowych.

W ramach utworzenia Szlaku Sanktuariów Maryjnych Pomorza w parafii św. Mikołaja w Wielu nastąpi konserwacja dekoracji malarskich w prezbiterium i na ścianach kościoła, ołtarza głównego i czterech ołtarzy bocznych. Z kolei w kościele św. Trójcy w Kościerzynie nastąpi między innymi wymiana pokrycia oraz wzmocnienie szkieletu dachu.

Dwie nowe inwestycje uzupełniły listę projektów wybranych w konkursie 8.3. Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe. Łącznie w naborze dotację otrzymało 19 projektów o łącznej wartości 207,2 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniosło 114,2 mln zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.