Kaszuby nie stracą połączenia z Trójmiastem - w przyszłym roku ruszy modernizacja linii Kokoszki - Glincz

wtorek, 24 lipca 2018 r., 15:30
fot. MD-Z

Jeszcze w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe planują ogłosić przetarg na modernizację linii Gdańsk-Kokoszki - Glincz. Będzie ono pełnić funkcję tzw. "bajpasa kartuskiego" i stanowić alternatywę dla połączenia Gdynia - Kościerzyna, które czeka elektryfikacja. W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie odcinek o długości około 16 km. Szacowany koszt inwestycji to 110 mln zł.

Modernizacja odcinka Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino dojdzie do skutku. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej już w przyszłym roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. potwierdziły, że planują zmodernizować linię z Glincza do Gdańska Kokoszki, która będzie funkcjonować jako linia objazdowa dla modernizowanej w latach 2020-2023 linii 201 na odcinku Gdynia - Kościerzyna. Prezes PKP PLK przedstawił plany podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji projektowej i planujemy do końca 2018 roku ogłosić przetarg na roboty - informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szacowana wartość inwestycji to 110 mln zł. W jej ramach zmodernizowanych zostanie ok. 16 km toru kolejowego oraz perony dla podróżnych.

- Nasza inwestycja będzie miała sens, kiedy Marszałek Województwa Pomorskiego wywiąże się ze swojej deklaracji dobudowy 1,5 km toru od Gdańska Kokoszek do Gdańska Kiełpinka, co włączy linię do linii PKM. Obecnie czekamy na potwierdzenie deklaracji od marszałka - poinformował Martyn Janduła.

Przypomnijmy, że marszałek Mieczysław Struk już w maju zobowiązał się do odbudowy liczącego 1,5 km odcinka z Kokoszek do Kiełpinka. 13 maja samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz sympatycy kolei i zwolennicy przywrócenia ruchu pasażerskiego na tej trasie wzięli udział w przejeździe próbnym tą trasą. W Kartuzach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła - Glincz oraz linii 234 na odcinku Stara Piła-Gdańsk Kokoszki do wpięcia w linie nr 248 (w okolicach przystanku Gdańsk Kiełpinek). Marszałek wówczas zadeklarował odbudowę wspomnianego fragmentu trasy.

- Cieszę się, że nasze mocne argumenty przekonały kolejarzy do tej niezbędnej dla Pomorza inwestycji. Pomorzanie coraz chętnej jeżdżą koleją. Widać to zwłaszcza na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z roku na rok liczba pasażerów wzrasta. Ta linia będzie nie tylko trasą objazdową dla remontowanej linii 201, ale będzie też pełniła rolę drugiego ogniwa spajającego Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego w artykule opublikowanym przez urząd marszałkowski na stronie pomorskie.eu.

- Wstępne prace koncepcyjne już się rozpoczęły. Zastanawiamy się nad wyborem drogi finansowania projektu. Szacujemy, że potrzeba około 30 mln zł - zaznaczył marszałek.

Jak poinformowało PKP PLK, linia objazdowa z Kartuz do Gdańska Kokoszek musi być gotowa przed rozpoczęciem modernizacji linii z Glincza do Trójmiasta.

- Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto planowane są do realizacji w latach 2020-2023. Prace prowadzone będą na odcinkach Kościerzyna - Gdynia, Somonino - Kartuzy i Glincz - Kartuzy. Elektryfikacja linii i dobudowa torów poprawi przepustowość. Przełoży się to na lepszą ofertę kolei w regionie i możliwość przewiezienia większej liczby towarów do portu w Gdyni - poinformował Martyn Janduła.

Realizacja tej inwestycji jest ogromnie istotna dla mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego, którzy licznie korzystają z połączeń kolejowych z Trójmiastem. Przypomnijmy, że w związku z planowaną w latach 2020-2023 modernizacją odcinka Gdynia-Kościerzyna, istnieje zagrożenie, że ruch pociągów PKM na odcinku z Gdańska Osowy do Kościerzyny zostanie wstrzymany, a w związku z tym Kaszuby na okres nawet trzech lat mogą zostać bez połączenia kolejowego z Trójmiastem. Problem ten rozwiąże modernizacja odcinka Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.