Weekend pod znakiem disco polo, szant i akordeonów

czwartek, 19 lipca 2018 r., 10:18

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem muzycznych brzmień. W piątek na kościerskim rynku królować będzie disco polo, w sobotę we Wdzydzach odbędzie się kolejny już Festiwal Muzyki Żeglarskiej, natomiast w Sulęczynie przed miłośnikami akordeonowych brzmień finał tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego z Orkiestrą Akordeonową Daugavpils z Łotwy, czy meksykańsko-hiszpańskim piosenkarzem Placido Domingo JR.

Czwartek

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie
W czwartkowej odsłonie w Restauracji Maraska w Sulęczynie dla publiczności wystąpią Tricolage (Daria Zaradkiewicz - wokal, Paweł A. Nowak - akordeon, Maciej Sadowski - kontrabas) oraz Almost Jazz Group (Paweł A. Nowak - akordeon, Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian, Maciej Sadowski - kontrabas). Gościnnie na perkusji zagra Grzegorz Aleksander Sycz.

Piątek

Wieczór disco polo na kościerskim Rynku
Piątkowy wieczór na kościerskim Rynku upłynie w rytmach disco polo. Na scenie pojawią się takie zespoły, jak After Party ze swoimi hitami "Bananowa Agnieszka", Ona lubi pomarańcze", "Nie daj życiu się", "Bujaj się", Markus P znany z przeboju "Kici kici miał" oraz Zajefajni z utworami "Dla Ciebie wszystko", "Coś ci dam", "Zajefajna dziewczyna". Początek imprezy o godzinie 19.

Sobota

Darmowy spacer z przewodnikiem po Kościerzynie
Wzorem ubiegłego roku burmistrz Kościerzyny zaprasza na darmowe spacery z przewodnikiem po mieście. Darmowe wycieczki z przewodnikiem to dobry pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu i poznanie ciekawostek dotyczących różnych zakątków - ulic, parków i atrakcji miasta. Trasy wędrówek związane są z historią, architekturą, przestrzenią kulturową miasta oraz biografią osób, które się tu urodziły bądź połączyły swoje losy z danym miejscem. Spacery odbywają się w godzinach 10.-12. Start przy wejściu do Muzeum Ziemi Kościerskiej (przy ul. Rynek 9). W darmowych, miejskich spacerach z przewodnikiem wziąć udział może każdy turysta albo mieszkaniec miasta, który pragnie odkryć na nowo historię swojej okolicy.

IV Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną
W sobotę o godz. 10 w Dziemianach rozpoczną się już IV Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną. Celem zawodów jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia zboża. W trakcie Mistrzostw organizatorzy - Ośrodek Kultury w Dziemianach i Parafia p.w. św. Antoniego w Dziemianach - pragną przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, jaka niegdyś towarzyszyła podczas żniw. Zawody odbędą się na polu, porośniętym żytem. Teren otwarty - do oceny będzie brany również strój tradycyjny żniwiarza, nakrycie głowy. Pasy startowe będą przydzielane zawodnikom losowo. Nie przewiduje się przyjmowania protestów dotyczących wylosowanych pasów startowych.

Pierwsza Zmotoryzowana Pielgrzymka do Sianowa
Motocyklami i Quadami z Wielkiego Mędromierza do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub - taki przebieg będzie miała Pierwsza Zmotoryzowana Pielgrzymka do Sianowa. Swój początek będzie miała w Wielkim Mędromierzu, a przejedzie przez takie miejscowości, jak: Tuchola, Czersk, Karsin, Kościerzyna, Kartuzy, by ostatecznie dotrzeć do Sianowa na Wielki Odpust Matki Bożej Szkaplerznej.

XIV Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Burczybas"
Festiwal Piosenki Żeglarskiej Burczybas to impreza, która nad jezioro Wdzydzkie od lat przyciąga miłośników muzyki żeglarskiej. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz czternasty. Na Letnią Scenę gminy Kościerzyna zaprasza Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz, a publiczność szantami raczyć będą: Gumowe Szekle, Orkiestra Samanta, Poszedłem na Dziób oraz Tomasz Kuręda. Start godzina 18.30.

Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie
Finał Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w sobotę, 21 lipca w sulęczyńskim amfiteatrze. Na scenie plenerowej pojawią się Armonia Lyrica, a więc nieszablonowe połączenie dwóch duetów z różnych muzycznych światów: Quasi una fantasia oraz Duo Ochwat&Zimka. Założony w 2010 roku zespół Quasi una fantasia tworzy dwoje utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon). Kolejnym zespołem, który zagra dla publiczności zgromadzonej w amfiteatrze będzie Tekla Klebetnica - zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. Ich muzyka to połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. folk-crossover.

Gwiazdą wieńczącego festiwal koncertu będzie również Orkiestra Akordeonowa Daugavpils z Łotwy, który określany jest jako jeden z najlepszych tego typów zespołów w Europie. W orkiestrze grają uczniowie szkoły muzycznej I i II stopnia, studenci oraz nauczyciele. Orkiestra stworzyła szeroki repertuar, który obejmuje różne gatunki, od muzyki klasycznej do tanga, jazzu i muzyki estradowej. Zespół w Danii, Republice Czeskiej, Polsce, Białorusi, na Litwie, w Estonii, Rosji, Niemczech i Finlandii.

Na finał finału wystąpi z kolei Placido Domingo JR. Ten meksykańsko-hiszpański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny zaprezentuje program "Volver Anima Tango". Na scenie obok niego stanie Annalisa Biancofiore oraz Buenos Aires Cafe Sextet prowadzony przez akordeonistę i bandoneonistę Cristiano Lui.

Niedziela

Bieg Twardego
Zawodnicy ponownie będą mierzyć się z bagnami, tonami żwiru i własnymi słabościami. Przed nami bowiem kolejna edycja Biegu Twardego. Tegoroczna odbędzie się już w niedzielę, 22 lipca. Będzie to już siódma edycja Biegu Twardego. Tradycyjnie zawodnicy będą pokonywać teren byłej żwirowni w Rybakach (k. Kościerzyny). Trasa z biegu z pewnością nie należy do łatwych. Zawodnicy będą musieli trzymać się wyznaczonych linii, a każde pójście na łatwiznę będzie groziło dyskwalifikacją. Ci, którzy podejmą wyzwanie, będą mieli zadanie przebiec przez tereny bagienne, koryta zabagnionych rzeczek i podbiec pod piaszczyste góry byłej żwirowni.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.