Jak dobrać krzesła odpowiednie do stołu kuchennego?

czwartek, 19 lipca 2018 r., 10:08
fot. nadesłane

Aranżacja jadalni lub kuchni skupia się zwłaszcza wokół stołu. To serce całego domu, miejsce, w którym spotyka się rodzina, biesiadują przyjaciele. Aby uczynić z niego strefę komfortu wybierz krzesła harmonizujące ze stylem pomieszczenia oraz samego stołu. Podpowiadamy najmodniejsze obecnie trendy i doradzamy, jak wpleść je w swoją aranżację.

Wyposażanie mieszkania to zawsze duże wyzwanie. Wymaga utrzymania należytej równowagi między designem a funkcjonalnością. Niejednokrotnie zmusza Cię do szukania kompromisów. Na szczęście współczesne trendy wnętrzarskie praktycznie nie ograniczają wyobraźni projektantów i samych właścicieli nieruchomości. Dlatego, kiedy urządzasz jadalnię lub kuchnię zastanów się, jaki klimat powinien panować w pomieszczeniu, w którym spożywasz posiłki. To miejsce jest stworzone nie tylko do jedzenia, ale przede wszystkim odpoczynku, więc krzesła powinny być komfortowe, a jednocześnie pod względem wysokości oraz szerokości dopasowane do stołu i możliwości aranżacyjnych pomieszczenia.

Jakie krzesła są modne?

To pytanie, które najczęściej zadają sobie osoby urządzające jadalnię lub kuchnię. Tymczasem my polecamy, aby zacząć od zdefiniowania, czym dla Ciebie jest komfortowe i piękne miejsce do spożywania posiłków i spotkań z bliskimi. Jeżeli ulubione dania smakują najlepiej w naturalnym otoczeniu, zastanów się nad krzesłami z drewna, obitymi miękkim materiałem w ulubionym odcieniu. Mieszkasz nowocześnie i cenisz sobie minimalizm? Prawdopodobnie zainteresują Cię metalowe krzesła do kuchni o charakterze industrialnym. W dobrze zaopatrzonych sklepach nie brak również propozycji łączących kilka nurtów, tradycję ze współczesnością, a przede wszystkim wygodę z estetyką wykonania.

Wśród najmodniejszych i najbardziej lubianych w ostatnich latach przez Polaków mebli kuchennych są krzesła:

• metalowe —wyjątkowo wytrzymałe i modernistyczne propozycje, które mogą być proste lub urozmaicone skórzaną tapicerką, ciekawym kształtem nóg, awangardowymi elementami ozdobnymi, profilowanym oparciem czy podłokietnikami,

• drewniane — doskonałe uzupełnienie wnętrza w stylu klasycznym, prowansalskim lub skandynawskim.

• tapicerowane — obite tkaniną lub ekoskórą siedzisko i oparcie jest łatwe w utrzymaniu czystości. Takie krzesło dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych, zaplanowanych w najmniejszych detalach.

Jak prawidłowo dobrać krzesła?

Skoro zdefiniowałeś już styl, w jakim urządzisz wnętrza swojego domu, czas na wybór krzeseł. Design jest ważny, ale w przypadku przestrzeni o mniejszym metrażu czy niestandardowym kształcie (np. długie i wąskie kuchnie) musisz wziąć pod uwagę także rozmiar — szerokość i wysokość krzeseł. Skup się na tym, aby siedzisko miało optymalną twardość oraz dobrze wyprofilowane oparcie. Jeżeli ogranicza Cię ilość wolnego miejsca, bez żalu możesz zrezygnować z podłokietników — krzesła ich pozbawione będą węższe.

Odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie to podstawa. Czas skoncentrować się na podstawie mebla. Możesz wybrać nóżki klasyczne proste lub lekko profilowane, połączone np. metalowymi wspornikami. To zazwyczaj element wyłącznie dekoracyjny, który dodaje charakteru całemu meblowi. W asortymencie dobrze zaopatrzonych sklepów meblarskich nie brak także krzeseł opierających się jednej nóżce czy płozie. Ważne, aby gwarantowała ona stabilność.

Ostatnim aspektem jest wysokość mebla. Należy dopasować go do blatu stołu, aby po dosunięciu nie musieć trzymać rąk w górze lub garbić się, spożywając posiłek. Idealne będzie ułożenie ciała, w którym dłonie swobodnie oprzesz na blacie, zachowując przy tym wyprostowane plecy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.